İsveç Başbakanı Olof Palme'nin 1986 yılında suikast sonucu öldürüldüğü davanın dosyası kapandı.

Savcı Krister Petersson tarafından yapılan açıklamada, Palme'nin katilinin Stig Engström isimli bir grafik tasarımcısı olduğunun belirlendiği ancak Engström'un 2000 yılında hayatını kaybetmesinden ötürü dosyanın kapatıldığı ifade edildi.

Soruşturmanın ilk yıllarında görgü tanığı olarak sorgulanan Engström, 2017 yılında şüpheli olarak dosyaya dahil edilmişti. Engström'ün olay yerindeki delillerle herhangi bir ilişkisi tespit edilemese bile, tanık olarak verdiği ifadenin diğer görgü tanıklarının ifadeleriyle uyuşmaması ve o gün giydiği kıyafetlerin tarif edilen zanlının kıyafetleriyle benzer olması nedeniyle şüpheli konumunda olduğu belirtildi.

Olof Palme, on yıllar boyunca İsveç Sosyal Demokratlarının liderliğini yapmış ve iki dönem ülkenin başbakanlık görevini yürütmüştü. Palme, İskandinavya’nın güçlü refah devleti modelinin mimarlarından biri ve Soğuk Savaş döneminde ABD ile Sovyetler Birliği’nin sert muhalifiydi.

EŞİ VE OĞLU İLE KORUMASIZ OLARAK SİNEMAYA GİTMİŞTİ

Palme, 1986 yılında Stockholm’ün merkezinde eşi ve oğluyla sinemaya gittikten sonra silahla vurularak öldürülmüştü.

Olay mahaline gitmiş olduğu bilinen Engstrom, ilk soruşturma safhasında defalarca sorguya alınmış ancak o dönem ciddi bir şüpheli olmadığı kanaatine varılmıştı. İsveç basını 2000 yılında ölen Engstrom intihar ettiğini bildirmişti.

Araştırmacı bir gazetecinin 2018 yılında çıkardığı bir kitapta, olayla ilgili daha önce göz ardı edilmiş bir dizi kanıt gün yüzüne çıkarıldı. Bu kanıtlardan biri, Engstrom’un olay günü polislere verdiği ifadede belirttiği saatten daha önce ofisten ayrıldığını gösteren ve cinayeti işlemek için yeterli vakti olduğunu gösteren zaman çizelgesiydi.

Savcı Petersson, “Olayın faili öldüğü için, kendisine karşı yasal işlem başlatamıyorum ve soruşturmayı kapatıyorum” dedi.

Palme’nin oğlu Marten de bir radyo kanalına yaptığı açıklamada babasının Engstrom tarafından öldürüldüğüne inandığını, ‘ancak maalesef hakiki anlamda nihai bir delilin olmadığını’ belirtti.

İsveç Başbakanı Stefan Lofven ise yaptığı açıklamada, 1986’da işlenen Olof Palme cinayetiyle ilgili bulguların suikastin yarattığı milli travmadan kaynaklanan yaraları iyileştirmesini umduğunu ifade etti.

Lofven, “Bu yaranın artık iyileşmesi benim samimi arzumdur” dedi.

Palme, 1969-1976 ve 1982-1986 yılları arasında İsveç’in başbakanlığını yapmıştı. Destekçileri, onu modern İsveç’in mimarı olarak görürlerken, muhafazakarlar ise onun anti-kolonyalist görüşlerini ve ABD’ye karşı yaptığı muhalefeti eleştirmişlerdi.