Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türkiye kökenli, 10 kişiyi öldüren ırkçı terör örgütü NSU ("Nasyonal Sosyalist Yeraltı" ) 27 Haziran 2001 tarihinde Hamburg'da Süleyman Taşköprü’yü öldürmüştü.

Irkçı cinayet sonrası yaşanan yargı skandalları, Almanya'da polis ve adli makamların aşırı sağ cinayetler konusunda 'sağ gözü kör' tartışması ile yeniden gündeme gelmişti. Öyle ki soruşturmalara ırkçı ve ötekileştiren klişeler, fail-kurban ilişkisinin tersine çevrilmesi ve Taşköprü'nün yakını görgü tanıklarının ifadelerinin dikkate alınmaması damgasını vurmuştu.

SOL PARTİ ÖNERGESİ SPD-YEŞİLLER İLİŞKİSİNİ NASIL ETKİLER?

Hamburg'da Sol Parti eyalet meclis grubu tarafından verilen önergenin Yeşiller Partisi milletvekilleri tarafından da destek görecek olmasının, NSU terör örgütü ile ilgili araştırma komisyonu kurulmasına gerek görmeyen SPD çevrelerini bugünden rahatsız ettiği ileri sürüldü.

Sol Parti'de istifa rüzgarı: "Sosyalistlere karşı açık tecrit politikası uygulandı" Sol Parti'de istifa rüzgarı: "Sosyalistlere karşı açık tecrit politikası uygulandı"

Sol Parti'nin sunduğu önergede "Taşköprü cinayetinde suçun ırkçı motifleri tamamen göz ardı edildi ve bunun yerine soruşturma "organize suçlara" yönlendirildi. NSU Kasım 2011'de kendini ifşa edene kadar cinayetler serisi ve ırkçı teröristlerin sorumluluğu kamuoyuna açıklanmadı" ifadeleri dikkat çekti.

Öte yandan DIE LINKE parlamento grubunun içişleri sözcüsü Deniz Çelik: "NSU'nun cinayet işlediği eyaletlerden sadece Hamburg'un hala bir meclis araştırma komisyonu kurmayı reddetmesi, sağcı şiddetin tüm kurbanlarının yüzüne atılmış bir tokattır. Hamburg'da devlet kurumları iki kez başarısız olmuştur: Taşköprü cinayetinin soruşturulmasında ve ardından NSU cinayetlerinin reddedilmesinde. Irkçı şiddetin kurbanlarına ve yakınlarına onların sorularını yanıtlamak ve kaybolan güvenini yeniden kazanmak borcumuz var." açıklamasını yaptı.

Sol Parti tarafından yayınlanan ve 20 sayfadan oluşan broşürde, önergenin yarın kabul edilmesi durumunda, 'kurulacak araştırma komisyonu Hamburg'daki militan Neonazi yapıları ve bunların NSU ağıyla bağlantılarının yanı sıra Senato Başkanlığı ve diğer sorumlu kişiler de dahil olmak üzere Hamburg'un güvenlik ve yargı makamlarının olası suiistimallerini de araştırma kapsamına alacağı' savunuldu. 

NE OLMUŞTU?

Hamburg Sol Parti, NSU'nun Kasım 2011'de kendini ifşa etmesinden bu yana NSU kompleksinin kapsamlı bir şekilde soruşturulması için 2015 yılında bir araştırma komisyonu kurulmasını talep etmiş, ancak bu talep diğer tüm parlamento grupları tarafından reddedilmişti.

Konuya yönelik Deniz Çelik: "Senato her şeyin soruşturulduğunu iddia ediyor ancak bu düpedüz bir yalandır, cevaplanmamış çok sayıda önemli soru var. Güvenlik makamlarının ihmalleri ve karıştığı işlerle yüzleşmek ve bundan siyasi sonuçlar çıkarmak bizim siyasi sorumluluğumuzdur." açıklamasını yapmıştı..