Almanya'da iklim aktivistlerinden Yeşiller'e sert tepki Almanya'da iklim aktivistlerinden Yeşiller'e sert tepki

Hamburg Savcılığı’nın bir çalışanı polis tarafından tutuklandı.

Hamburger Abendblatt gazetesinin haberine göre 29 yaşındaki zanlının uyuşturucu satıcılarına savcılık açısından kritik olan bilgileri aktardığı ve ayrıca kendi dairesinde uyuşturucu depoladığı belirtildi. Hamburg Başsavcısı Nana Frombach'ın RTL'e yaptığı açıklamasına göre, polisin uzun süren takibatı ve telefon dinlemeleri sonucu açığa çıkan skandal sonrası, üç erkek zanlı ile birlikte tutuklanan savcılık çalışanı kadın serbest bırakıldı.

UYUŞTURUCU SATICISI İLE AŞK YAŞADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Bu durum açığa çıktıktan sonra görevden alınan zanlının, uyuşturucuyla ilgili özel araştırmalarla ilgilenen bölümde çalıştığı belirtiliyor. Kadın zanlının bir uyuşturucu satıcısıyla aşk ilişkisi olabileceği ve bu yüzden taraf değiştirmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Bu bilgi sızdırmasıyla; Savcılığın ‘EncroChat-Soruşturmaları’ adı verilen soruşturmalar kapsamı içerisinde karşılaştığı belirtiliyor.

Geçen yıl, Fransız ve Hollandalı araştırma görevlileri, neredeyse yalnızca suçlular tarafından kullanılan bir iletişim ağına sızmış ve sayısız sohbet mesajını güvence altına almışlardı. Bu veriler şu anda Avrupa’daki güvenlik yetkilileri tarafından değerlendirilmekte. Uyuşturucu taşıyıcılığı ve diğer suçlar ‘EncroChat-Soruşturması’ kapsamında kararlaştırılmakta.

ABHAZYA HÜKÜMET ÇALIŞANLARIYLA DOSTLUK İLİŞKİSİ VAR

Hamburger Abendblatt'ın polis kaynaklarından aktardığı bilgiye göre, polis uzun süredir, esas olarak kokain ve marihuana ile uğraşan bir satıcı grubunu araştırıyordu. Bu uyuşturucu satıcıları içerisinde yeralan 24 yaşındaki bir kişinin, Kafkasya Bölgesi’ndeki Abhazya Hükümet çalışanlarıyla bir dostluk ilişkisi olduğu belirtiliyor.

TUTUKLAMA TALEBİNDE BULUNULMADI!

29 yaşındaki zanlının, bu uyuşturucu satıcıları ile ilgili devam etmekte olan soruşturmalar hakkında, satıcı gruba düzenli olarak bilgi verdiği açıklandı. Yapılan bir baskında ise, zanlının evinde, 30 gram kokain ve 90 gram esrar ele geçirildiği belirtiliyor.

Yapılan ön sorgulamanın ardından, 29 yaşındaki zanlı hakkında kaçma ve saklanma tehlikesi olmadığı için tutuklama kararı çıkartılmayarak serbest bırakıldı. Savcılık Binası’na girişi yasaklandı. Çalışma kartına el konuldu ve bilgilere erişim hakları engellendi.

Zanlı hakkında açılan cezai soruşturmaya ek olarak, iş hukuku tedbirleri de alındı.

Zanlının, Savcılık’taki görevine başlamadan önce, Adliye’de, kadınlara yönelik sosyal mahkemeleri üstlenen bir makamda çalıştığı kaydedildi.