Avrupa Adalet Divanı (ECJ) Kanun Sözcüsü Richard de la Tour, Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerde "töre" cinayetleri, zoraki evlilikler veya aile içi şiddetle karşı karşıya olan kadınlara mülteci statüsü verilebileceğini açıkladı.

Kanun sözcüsü Richard de la Tour, Bulgaristan'daki bir mahkeme tarafından açılan davaya yönelik olarak Türkiye'ye geri gönderilmesi durumunda şiddete maruz kalacağını söyleyen, eşinden boşanmış bir Kürt kökenli kadına mülteci statüsü verilmesi konusunda sözkonusu değerlendirmeyi yaptı.

ECJ, kadının zorla evlendirildiğini ve eşi ve diğer aile üyeleri tarafından çok sayıda aile içi şiddet ve tehdit olaylarının ardından evinden kaçtığını ve sonunda AB üyesi Bulgaristan'a geldiğini açıkladı.

ABD'nin Gazze politikasına karşı çıktı ve istifa etti ABD'nin Gazze politikasına karşı çıktı ve istifa etti

Independent Türkçe'nin Reuters'ten aktardığı habere göre, Richard de la Tour, "belirli bir sosyal grubun" üyesi oldukları için şiddet riskine maruz kalan kişilere mülteci olarak uluslararası koruma sağlanabileceğini ve kadınların cinsiyetleri nedeniyle AB hukuku uyarınca böyle bir grup olarak kabul edilebileceğini açıkladı.

Kanun sözcüsü, Bulgaristan'daki yetkililerin kadının Türkiye'de karşı karşıya olduğu riskler ile cinsiyeti arasında doğrudan bir bağlantı olup olmadığını dikkatlice değerlendirmelerinin gerektiğini de ifade etti.

Kanun sözcüsünün görüşü bağlayıcı olmasa da, ECJ kanun sözcülerinin görüşlerinden birkaç hafta sonra verdiği nihai kararında genellikle sözcülerin görüşlerine uyuyor.