Almanya’da bir süredir gündemden düşmeyen Ukrayna'ya Leopard 2 tankları tartışmasının karara bağlandığı ifade edildi. Böylece Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarının sevkiyatına onay verdiği belirtildi.

Federal Almanya'nın en çok satan ve okunan haftalık siyasi haber dergisi Der Spiegel'in internet sitesinde yer verilen habere göre, Ukrayna’ya 2A6 tipi Leopard 2 tankları göndereceği belirtildi.

Alman basın ajansı dpa'nın haftalık haber dergisi Spiegel'in online sayfasına dayandırdığı haberinde, en az bir bölüğün kullanımına sunulmak üzere Alman ordusunun envanterinde bulunan Leopard 2 A6 tipi tanklarının Ukrayna'ya sevkiyatına karar verildiği belirtildi.

Der Spiegel'in haberinde ayrıca Almanya’nın İskandinav ülkeleri ile Polonya’ya Alman yapımı Leopard tankları gönderme izni vereceği de yer aldı. Öte yandan günlük çıkan Bild gazetesi Almanya’nın Ukrayna’ya 14 adet Leopard 2 göndereceğini ve bunu Başbakan Scholz’un bugün resmen açıklayacağını duyurdu.

Paris'te binlerce kişi aşırı sağın yükselişini protesto etti Paris'te binlerce kişi aşırı sağın yükselişini protesto etti

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) de Ukrayna'ya tank sevkiyatı yapmaya hazır olduğuna dair haberler veriliyor.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre ise ABD’nin Ukrayna’ya M1 Abrams tankları gönderme kararı aldığına da işaret edilirken, Başbakan Scholz’un ABD Abrams tankları gönderirse biz de Leopard 2 tankları göndeririz” açıklaması da hatırlatıldı. Öte yandan Ukrayna’ya Leopard tankları göndermesi ve diğer ülkelerin göndermesine izin vermesi halinde Almanya-Rusya ilişkilerinin daha da kötüleşeceği uyarısı ve tehdidine rağmen Berlin’in böyle bir karar aldığı da belirtildi.

SOL PARTİ'DEN SERT TEPKİ

Tüm bu tartışmalar ve Leopard 2 kararına onay verilmesine, Almanya'da Sol Parti (Die Linke) ve aşırı sağcı AfD'den sert tepki geldi. Sol Parti Eş Başkanı Amira Muhammed, Almanya'nın kamu yayın kuruluşu ARD'ye bağlı Tagesschau'ya verdiği dünkü demecinde "bundan sonra asker mi, yoksa uçak mı gönderilecek" sorusunu gündeme getirerek, askeri yardımların çözüm olmadığını ve Rusya ile zaman kaybetmeden diyalog kapısının aralanmasını ifade etti.

ALMANYA'YA 175 MİLYAR EUROYA MAL OLDU

Alman Ekonomi Enstitüsü'nün (IW), Pazartesi günü açıkladığı rapora göre Ukrayna savaşı Alman ekonomisine bu yıl 175 milyar euroya mal olacak. Bu da kişi başına 2 bin euroluk refah kaybı anlamına geliyor. 

IW ekonomisti Michael Grömling, ekonomi önündeki en önemli sorunun enerji alanında yaşanan belirsizlikler olduğunu, ancak sadece doğal gaz ve elektrik değil, ön ürünler ve hammaddelerde de yaşanan sıkıntıların yatırımların hızını kestiğini belirtti. Grömling, fiyat artışlarından olumsuz etkilenen özel hanelerin de kemer sıkma yoluna gittiğini ve talepte düşüş olduğunu kaydetti.