Putin, "Rusya'nın NATO'nun genişletilmemesi konusunda bir uzlaşmaya varma girişimleri boşa çıkarıldı. İttifakın genişlemesiyle birlikte durum daha tehlikeli hale geliyor. Artık buna sessiz kalamayız" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında bunun bir "işgal" olmadığını fakat “özel askeri operasyon” olduğunu dile getiren Putin, "Ukrayna’dan kaynaklı" olduğunu ifade ettiği tehditler karşısında Rusya’nın kendisini savunacağını söyledi.

Rus Lider Ukrayna askerlerine silah bırakma ve çekilme çağrısı yaptı. 

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise, Rusya'nın askeri tesisleri hedef aldığını söyledi.

Putin, Perşembe sabahı erken saatlerde  televizyondan yayınlanan konuşmasında "Askeri operasyon yürütmek için kararımı verdim" dedi. Rus lider, operasyonun hedefinin "Sekiz yıldan bu yana kötü muamele ve soykırıma maruz kalan insanları korumak" olduğunu söyledi. Ukrayna ordusuna "silahları bırakma" çağrısı yapan Putin, Rusya'nın operasyonuna her türlü müdahalede de misilleme tehdidinde bulundu. Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna'yı "işgal etmeyi" değil, "askerden arındırmayı" istediğini ifade etti.

Putin'in açıklamaları öncesinde Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin liderlerinin Kiev'in saldırganlığının püskürtülmesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den yardım talep ettiğini açıklamıştı. Putin'in kararının bu yardım talebinden sonra gelmesi ise dikkat çektiPutin, Pazartesi günü Doğu Ukrayna'da Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini bağımsız devletler olarak tanıyan kararnameye imza atmıştı. Moskova'nın bu bölgelerle imzaladığı anlaşmalar, bu bölgelere saldırı halinde Rusya'nın destek vermesini öngörüyordu.

DW Türkçe'nin aktardığı habere göre, Putin'in Ukrayna'ya askeri operasyon emri vermesinden sonra Rus ordusu tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna'daki askeri tesislerin "yüksek hassasiyetli silahlarla" hedef alındığı belirtildi. Rus Tass haber ajansının aktardığına göre, açıklamada "Ukrayna silahlı kuvvetlerinin askeri altyapısı, hava savunma tesisleri, askeri havalimanları ve hava kuvvetleri yüksek hassasiyetli silahlarla saf dışı bırakılıyor" ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Rusya'nın ülkesindeki askeri alt yapıyı hedef aldığını söyledi. Zelenskiy Facebook hesabında yayınladığı video mesajında Ukrayna'da sıkıyönetim ilan ettiğini duyurdu. Zelenskiy, halka paniğe kapılmamaları çağrısında bulunarak, "Her şeye hazırlıklıyız, kazanacağız" dedi.

ABD'DEN SERT YANIT

ABD Başkanı Joe Biden yayımladığı yazılı açıklamada, “Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımdan yalnızca Rusya sorumludur” dedi.

“ABD ile müttefiklerinin birleşik ve kararlı bir şekilde karşılık vereceğini” belirten Biden, “tüm dünyanın Rus askeri güçlerinin sebepsiz ve haksız bir saldırısına maruz kalan Ukrayna halkı için dua ettiğini” söyledi.

Joe Biden daha sonra yaptığı açıklamada, Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy ile konuştuğunu ve kendisini uluslararası kınama için yaptığı görüşmeler hakkında bilgilendirdiğini söyledi. Zelenskiy'nin kendisini Ukrayna halkının yanında olmaya çağırdığını belirten Biden, "G7 liderleri ile görüşeceğim. ABD, müttefiklerimiz ve ortaklarımız Rusya'ya ağır yaptırımlar uygulayacak" dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ise, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda bile ABD’nin Rusya ile savaşmayacağını söyledi.

Psaki “Askerlerimizi Rusya ile savaşmaları için Ukrayna’ya göndermeyeceğiz” dedi.

ABD, İsrail'de kurulacak çip fabrikası projesini erteledi ABD, İsrail'de kurulacak çip fabrikası projesini erteledi

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, bir gazetecinin “Rusya tüm Ukrayna’yı işgal etse bile mi?” sorusuna ise Psaki “Bu birkaç adım ilerisiyle ilgili bir soru ama size Başkan’ın açıkça ve tutarlılıkla söylediği şeyi aktarabilirim: ABD askerlerini Ukrayna’ya göndermeyecek” diye yanıt verdi.