Haciz riskiyle karşı karşıya kalan kanalın ayakta kalabilmesi, yayın lisansının gasp edilmemesi için Tele 1 izleyicileri Avrupa'da büyük dayanışma gösteriyorlar.

Muhalif kanallara verdiği para ve yayın durdurma cezalarıyla gündemden düşmeyen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bu kez rotasını TELE1'e çevirdi.

Avrupa'daki Tele 1 izleyicileri siyasal iktidarın baskı aracı olan ve adeta sansür aygıtı olan RTÜK'ün bu haksız ablukasının da kırılacağını söylediler. Fikir Atölyesi, CHP Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti Birlikleri, Berlin Birlikleri ve Berlin'li ''Tele 1 Evimiz'' grubu ile ABD'deki bazı derneklerin üye ve yöneticileri hem kendi içlerinde bu konuya yönelik farkındalık oluşturuyor hem de kamuoyuna yönelik çağrılar yapıyorlar.

Tele 1 televizyonu'ndan izin alarak paylaştıkları hesap numaraları ve kendilerinin çektikleri kısa video, sesli mesajlarla Tele 1'e sahip çıkıyorlar.

Tele 1 için video ve ses olarak mesaj yollayan Tele 1'in Avrupa'daki izleyicilerinden olan Orhan Göktan, Meral Karakartal, Ufuk Evla Bostan, Oğuz Ünver, Fatma Ünver, Serkan Tıraş, Ferihan Menendiz, Kazım Sarıkaya gibi diğer bir çok izleyici Tele 1'i mevcut iktidarın susturamayacağını, kanalı sonuna kadar savunacaklarını söylediler.

Tele 1'e destek için vatandaşlarımızın, kanalın internet sayfasına girerek ''Tele 1'e destek'' linkine tıklandığında, Tele 1'e nasıl destekte bulunulabileceğine dair bilgileri bulabilirsiniz.
Tele 1 TV'yi ne yazık ki muhalif, özgür, bağımsız ve korkusuz bir duruşu nedeniyle her seferinde AKP hükumeti direkt ya da RTÜK gibi kurumlar üzerinden ağır para cezalarıyla yıpratıyor, kapatmak istiyor.

Ne yazık ki hukuk ve özgürlükten yoksun bir ülkede, medya ya taraf değiştirmeye zorlanıyor ya da özgür medya ruhundan taviz vermek istemeyen Tele 1 gibi görsel ve internet tabanlı yayın yapan medya organları siyasi baskılarla karşı karşıya kalıyorlar.

NE OLMUŞTU?

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, '18 Dakika' isimli programda, RTÜK'ün TELE1’e verilen fakat 'kesinleşmemiş cezaları' işleterek vergi dairesine devrettiğini açıkladı. 

ATGB Berlin'de yeni hedeflerini ve yol haritasını çizdi ATGB Berlin'de yeni hedeflerini ve yol haritasını çizdi

Yanardağ, kanalın 1 milyon 800 bin liralık borcunun ayın 22’sine kadar ödemediği takdirde haciz ve lisans satışı tehlikesi ile karşı karşıya geldiğini belirterek, “Elektronik posta ile tebligat yapılmış güya bu gözlerden kaçmış süre dolmuş” dedi.

“TELE1’in lisansını iptal etmeye çalışan hain bir saldırı altındayız” diyen Yanardağ, kurulan kumpasa karşı TELE1 izleyicilerini dayanışmaya çağırdı. 

YANARDAĞ ŞÖYLE KONUŞMUŞTU:

“TELE1’e karşı bir kumpas kurulmaya çalışıyor. RTÜK, kesinleşmemiş cezaların alacaklarını vergi dairesine devretmiş. Yapılandırılmayan bazı borçlar var bizden önce kalan borçlar. Bunları da üst üste koymuşlar faiz işletmişler TELE1’e karşı haciz işlemi başlatıyorlar. İki hafta içerisinde ön görülen 1 milyon 800 bin lirayı ödeyemezsek TELE1’in lisansını satışa çıkaracaklarını ilan ettiler iyi mi? Bizi siyasal baskılarla tehditlerle sindiremediler cezalarla susturamadılar şimdi bizim lisansımızı satmakla tehdit ediyorlar niye? Çünkü bu borçların hepsi ihtilaflı. Biz itiraz ediyoruz."

"TELE1’İ YALNIZ BIRAKMAYIN"

"Ne yapmaya çalışıyorsunuz. TELE1’i susturmaya çalışarak nereye varabileceğiniz zannediyorsunuz. TELE1’i susturamayacaksınız. Biz izleyicilerimizin desteği ile her zaman olduğu gibi biz halkımızın, çalışanlarımızın desteği ile sizin bu ablukanızı kıracağız. TELE1 ayakta kalacak. Çünkü biliyoruz ki TELE1 varsa umut var.TELE1 Türkiye’nin yolunu aydınlatmaya devam edecek. Değerli seyirciler TELE1’i yalnız bırakmayın. Bu ablukayı her zaman olduğu gibi hep birlikte kıralım. Emin olun TELE1’e yapılan bu operasyon Türkiye’nin seçime gitmesine işarettir. Haberimiz oldu müdahale ettik gereğini de yapacağız." 
Mehmet TANLI / Düsseldorf