DSM Eşbaşkanı Emine Omer, Kamışo’da Tutuklular Komitesi, Toplumsal Adalet Meclisi ve bölgenin ileri gelenleri ile gerçekleştirilen toplantının ardından alınan genel af kararına ilişkin açıklama yaptı.

Genel af kararının toplumun talebi üzerine alındığını belirten Emine Omer, “halkların kanına girmemiş” tutukluların salıverilmesine karar verildiğini söyledi.

Rudaw'ın haberine  göre Omer, kararla 631 tutuklu serbest bırakıldığını açıkladı. Cezasının yarısını çeken “terör suçlularının” da af kapsamına alındığını kaydeden Omer, 253 tutuklunun da cezasının yarısını tamamladıktan sonra çıkacağını belirtti.

Rojava Özerk Yönetimi bu ay başında alınan af kararının bölgelerindeki aşiret liderlerinin talebi doğrultusunda verildiğini duyurmuştu.

Omurgasını YPG'nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin kontrolünde 20'den fazla cezaevi bulunuyor. Bu cezaevlerinde 10 bin IŞİD’li bulunuyor.

Tutuklular arasında 800'ü Avrupa ülkelerinden olmak üzere 2 bin civarında IŞİD üyesi de bulunuyor. Ancak ülkeleri genellikle IŞİD mensuplarını geri almayı reddediyor.