CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Emin Şen aracılığıyla 8 bin kişilik bir trol ordusunu kontrol ettiğini iddia etti. 

Soylu’nun Demokrat Parti’den 2013 yılında Gülen Cemaati bağlantısı nedeniyle ihraç edilen ilk kişi olduğunu savunan Özel, “Emin Şen, Soylu’nun il il dolaşıp trollük dersleri verdirdiği kişidir” diye konuştu. Sosyal medyada “Eminimsi” hesabını kullanan Şen’e ait Native Teknoloji diye bir firma olduğunu aktaran Özel, S.M. 360 isimli bir ajans olduğunu da söyledi. Özel, “Şirketin kendi sitesinde referansları var. Yani bunlar bizim müşterimiz ya da müşterimizdi diyorlar. TÜBİTAK, eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, Uluslararası Göç Filmleri Yarışması, Erdoğan Gönüllüleri, Dünya Etno Spor Vakfı, damadın Teknofest’i, Süleyman Soylu’nun kendisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Süleyman Bey zamanında işlerini yaptığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” dedi.

Emre Kongar yazdı: Normalleşme mi? Gergedanlaşma mı? Emre Kongar yazdı: Normalleşme mi? Gergedanlaşma mı?

DEVLETTEN İHALE ALMIŞ

Cumhuriyet'in haberine göre, Özel, Şen’in sahip olduğu şirketin kamudan ihaleler aldığını belgeleriyle göstererek “Vatandaşlık Hizmet Yönetim Portalı alımı, Vatandaşlık Hizmet Portal Yazılımı Anket Uygulaması, Vatandaşlık Hizmet Yönetim Portalı alım işi. Şöyle toplamda bakınca 418 bin dolar alınmış” bilgisini paylaştı. Özel, Şen ve kardeşi adına kayıtlı iki şirketin toplam 1 milyon 263 bin dolarlık ihale aldığını da sözlerine ekledi. Sosyal medyadaki Ebabil Harekâtı’nın kapalı Telegram grubundaki konuşmalarını da yayımlayan Özel, şunları aktardı:

‘YALANI YAYIYORLAR’

“Hep tanıdığınız ‘Ebabil’, ‘Derin Hareketler’, ‘İBB Kandil Kadrosu’ hesaplarının yönetildiği gizli kanallar ve o kanalda hazırlanan içeriklerin 8 bin trole servis edilen bilgiler var. Yalanı buluyorlar, 8 bin trole talimat veriyorlar. Yine Ali Mahir Başarır’a ve Lütfü Türkkan’a sayısız hakaret ediyorlar. Burada İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı da destek veren bir isim.” Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait resmi sosyal medya hesaplarından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik “suç duyurusu” paylaşımlarının da Şen tarafından yapıldığını ileri süren Özel, “‘Eminimsi’nin cebindeki cep telefonunda kaç hesap var bilinmez. Ama Jandarma Genel Komutanlığı’nın ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tweet’lerini aynı telefondan atacak yetkinlik var. Eminimsi’nin arka cebinde geziyor bu hesaplar.. Hacklense ne olur?” diye konuştu. İktidar olmaları halinde olayı soruşturacaklarını vurgulayan Özel, “Bu işi Yüce Divan paklar” yorumunu yaptı.

JET HIZIYLA GÖREV DEĞİŞİMİ

CHP’li Özel konuşurken İçişleri Bakanlığı’ndan, “Özel’in ismini zikrettiği Emin Şen, devlet memuru olmayıp bakan müşaviri görevi de bulunmamaktadır” açıklaması yapıldı. İçişleri Bakanlığı’nin internet sitesinde Şen’in bilgileri yer alırken Özel’in açıklamalarından sonra söz konusu sayfaya “ulaşılamadı”. Ardından ise Şen’in “bilgileri değişmiş” yeni profili paylaşıldı. Toplantı başladığında bakanlık müşaviri olan Şen’in, toplantı bittiğinde ise görevinin bakan danışmanı olduğu görüldü.