Müşterilerin iletişim bilgilerini almayan işletme sahiplerine 5 bin euro para cezası kesilmesini karara bağlayan Senato, iletişim bilgilerini vermekten kaçınan veya yanlış bilgi verenlere ise 50 ila 500 euro arasında değişen para cezalarının uygulanacağını açıkladı.

İşletme sahipleri müşterilerin isimlerini, adreslerini, telefon numaralarını, mail adreslerini ve mekânın iç kısmında mı yoksa dışarıda mı oturduğuna ilişkin bilgileri toplamak zorunda.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİ YANLIŞ YAZAN MÜŞTERİLER

Almanya'nin Hamburg kentinde iki gün önce "Katze" isimli bir Bar'da müşterilere maskesiz hizmet veren işletmenin birçok çalışanında korona testi pozitif çıkmıştı. Eyalet Sağlık Bakanlığı yetkililerinin açıklamasına göre, sosyal mesafe kuralına uymayan müşterilerin iletişim bilgilerini vermekten de kaçınarak ikinci bir skandala yol açtı.

Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre, "Sternschanze semtindeki bir kafeteryada iletişim bilgilerini yanlış yazan ve sosyal mesafe kuralına uymayan yaklaşık 600'e yakın müşterinin korona testi yaptırması gerekmektedir" denildi. Bunu da dikkate alarak 5-9 Eylül tarihleri arasında "Katze" isimli kafeteryaya uğrayan müşterilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak korona testi yaptırması istendi.