Konsolos dairesini terketmek istemeyerek polislere karşı çıktı. Ardından Hamburg Başkonsolosluğu bu konuda bir açıklama yaptı.

Konsolosluk sözcüsü Julien Voituriez, Fabiani-Pradeeils'in evinde çıkan yangını farkederek sabah 5 sıralarında uyandığını açıkladı.

Fransız Konsolosluğu açıklama yaptı

“Güvenlik görevlileri dairesine geldiğinde Konsolos, dumandan dolayı nefes almakta zorlanan, şaşkın, doğru ifade verebilecek ve evden çıkma talebini yerine getirebilecek bir durumda değildi.”

Sözcü Voituriez, polislerin Konsolos’un güvenliğini sağlamak açısından kendisini evden çıkardıkları için, yetkililere minnettar olduklarını belirtirken, “buna rağmen polislerin onu kelepçelemesinden büyük bir üzüntü duyduk” dedi.

Morgenpost gazetesinin haberine göre Tristan Fabiani-Pradeeils'in ambulansa alınmasından sonra, “temiz hava sayesinde” tekrar tam olarak bilincini kazanmış olsa gerek, ifadelerine yer veren Voituriez; “İşte o anda, polis onun kimliğini belirleyebildi ve yangın kontrol altına alınır alınmaz hemen evine geri dönmesine izin verdi. Tutuklanmadı. Polis karakoluna da götürülmedi” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yangının nedeni hâlâ belirlenemedi. Polis ve İtfaiye’nın verdiği bilgiye göre, çatı katındaki dairede bulunan mobilyalar tamamen yandı. Olay sırasında ne Konsolos'un ne de evde bulunan başka bir kişinin yara almadan kurtulduğu belirtildi.

ihmalkârlık nedeniyle gerçekleşebilecek kundaklama şüphesi

Dokunulmazlığı olan Konsolos’a, olayla ilgili bir şüphe yaptırımı uygulanmadan önce, yetkililerin Konsolos’un olayla ilgisini net olarak araştırmaları gerekiyor. Savcılık, ihmalkârlık nedeniyle gerçekleşebilecek bir kundaklama şüphesi nedeniyle araştırma yapmaya başladı. Ancak bu kundaklama şüphesinin doğrudan Tristan Fabiani-Pradeeilles’e yönelik olmadığını belirtti.