Almanya'nın Düsseldorf kentinde bir restoranda çıkan kavga ile ilgisi olmadığı halde polisin 15 yaşında bir Türk gencini etkisiz hale getirip yerde yatarken boğazına dizini bastırdığı görülürken, benzer bir olayda Hamburg'da yaşandı.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Pazartesi akşamından bu yana sosyal medyada paylaşılan bir video ağır eleştirilere neden oluyor. 8 polis memurunun 15 yaşında bir genci nasıl çevrelediğini, onu yere düşürdüğünü ve zor kullandığını gösteriyor. Videoda 15 yaşındaki Kadir H.'nin "Nefes alamıyorum" diye bağırdığı duyuluyor. Polis operasyonunun nedeni ise, 'Çocuk daha önce kaldırımda birkaç kez e-scooter sürmüş ve kimliğini belirtmek istememiştir' denildi.

Okul yanında oluyor

Olay Pazartesi saat 13.00 sıraları Neustadt semtinde Kohlhöfen Caddesinde meydana geldi. Bir görgü tanığın çektiği video görüntüsünde önce dört, sonra sekiz polis görülebiliniyor. Bir okul duvarın önünde duran gencin yanında polislerin kuşattığı görülüyor. Silahlı olup olmadığı veya bir tehdit oluşturup oluşturmadığı belirlenemez. Polis ona ulaştığında, onu uzaklaştırır. Dövülüp dövülmediğini söylemek imkansız. Ağır nefes alıyor. Bir polis memuru boynunu tutuyor. Aynı polis bir de cop çekiyor. Onu kullanıp kullanmadığı neredeyse dört dakikalık uzun videoda net olarak görülemiyor. E-scooter, olay yerinden birkaç metre uzakta görülüyor.

Yerde yatan genç "Nefes alamıyorum" diyor

Çevresinde bulunan polisler karşısında gömleğini çıkarırken yere indiriliyor. Videoya göre, en az bir dakika yerde birkaç polisle çevrili olarak yerde yatıyor. "Nefes alamıyorum" diye bağırdığı duyuluyor. Aynı şey önünde yattığı duvarda da şöyle diyor, "Nefes alamıyorum." Bunlar, siyah Amerikalı George Floyd'un son sözleriydi. ABD'nin Minnesota eyaletinde bu yıl polis şiddetinden hayatını kaybetmişti.

"Bu henüz normal değil"

Sahneyi çeken kadın polise sesleniyor, “Bu henüz normal değil. İnsanlar, sakin olun. Ne yapıyorsunuz? O henüz daha 15 yaşında. Diğer yoldan geçenler de müdahale ederek polis memurlarını çocuğa daha az acımasız davranmaya çağırıyor. Kadın film çekerken, acil servisler ondan kayıtları durdurmasını birkaç kez istiyor. Ayrıca tehdit ediliyor ve aksi takdirde cep telefonunun teslim alınacağını söyleyen kadın, sahneyi belgelemesi gerektiğini hissettiğini söylüyor ve çekime devam ediyor.

Genç kimlik göstermek istemedi

Hamburg polisi video hakkında açıklama yaptı

Hamburg polisi Salı günü öğleden sonra yaptığı basın açıklamasında olayla ilgili yorum yaptı. Mevcut bilgi durumuna göre, bir bölge polisi, geçtiğimiz günlerde birkaç kez dikkatleri üzerine çeken genci kontrol etmek istedi. Sözlü uyarılardan sonra, bir sonraki suçu bildirmekle tehdit edildikten sonra, kaldırımda defalarca bir e-scooter sürmüştü. Genç kendini tanıtmak istemedi ve kimliğini tespit etmek için alternatif teklifleri de reddetti. Üç polis daha geldi. Kişisel detaylarla ilgili başka bir sorgulama da başarısız oldu. Basın açıklamasında "Aksine, genç acil servisler tarafından yakalandığında kendini bloke etti, kollarını etrafına savurdu, konuşlandırılan memurları ondan uzaklaştırdı ve bazen yumruğunu sıktı" denildi.

Polisten açıklama: Yapılan doğrudur

Diğer meslektaşlar arandı. “İlerleyen süreçte memurlar, çok uzun boylu ve güçlü gence basit fiziksel şiddet uygulamaya ve onu karakola götürmeye çalıştı. Genç kişi, sonunda kendisine karşı biber gazı kullanılacağı konusunda defalarca uyarıldı. Daha sonra memurlar gençleri yere yıkıp kelepçelemeyi başardılar "diye devam ediyor. Her an nefes alabiliyordu. Karakolda ambulans ekibi tarafından muayene edildi ve yaralanan olmadı. Yasal vasileri tarafından yakalanmış ve direniş nedeniyle aleyhine ceza davası açılmıştır. Bir polis memuru hafif yaralandığı belirtildi.

İşte o gerçek: Albashır'ı YPG'nin ajan diye tutukladığı ortaya çıktı İşte o gerçek: Albashır'ı YPG'nin ajan diye tutukladığı ortaya çıktı

Olayı araştırmak için dahili departman

Temelde, fiziksel olarak uzun boylu, güçlü ve genç insanlara karşı zorlayıcı önlemler alındığında polis sürekli bir gerilim ortamı içindedir. Bir muhatap işbirliği yapmazsa ve gerginliği azaltıcı alternatifler reddedilirse, fiziksel şiddetle direnişi kırmak gerekebilir. Polis memurlarının müdahalesi İç Soruşturma Dairesi tarafından kontrol edileceği kaydedildi.