Almanya'da Freiburg Başpiskoposluğu’nda, din adamlarının cinsel şiddetine maruz kalanların sayısının şimdiye kadar resmi olarak bilinenden daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Araştırma Komisyonu Başkanı Magnus Striet, şu anda 540’tan fazla kişinin cinsel şiddetten etkilendiğinin varsayıldığını söyledi. Raporda, buna ek olarak suçlanan 250’den fazla din adamı yer aldı. Ancak bu rakamlara ihtiyatla yaklaşılması gerektiği, gizli kalan veya tespit edilemeyenlerle birlikte bu rakamın muhtemelen çok daha büyük olduğu vurgulandı.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'den Türkiye ziyareti Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'den Türkiye ziyareti

Komisyonun 600 sayfalık raporu, kilise yetkililerinin mağdurlar ve faillerle nasıl ilgilendiğini ve hangi yapıların istismarı teşvik ettiğini ortaya çıkarmak için 20’den fazla vakayı analiz ediyor. AG Aktenanalyse (Dosya Analizi Çalışma Grubu) olarak adlandırılan, yargı ve kriminal polisten dört dış uzmanın yer aldığı grup 2019’dan bu yana çalışmalarını sürdürüyor. Grup, piskoposluk liderler toplantısının yaklaşık 1000 dakikalık bölümünü değerlendirerek toplamda 400’den fazla görüşme gerçekleştirdi.

Soruşturma, öncelikle, ölen Başpiskopos Oskar Saier ve halen hayatta olan, 2008-2014 yılları arasında Alman Piskoposlar Konferansı Başkanlığı da yapan Başpiskopos Emeritus Robert Zollitsch’e odaklanıyor. Bu iki ismin karıştığı vakaların da örtbas edildiğine dair işaretler bulunuyor. Raporda verilen bir örneğe göre, rahipler ya izne çıkarılmış ya da görevlerinden alınmış. Araştırma grubundan avukat Eugen Endress, “Eğer bir rahibin çok büyük mali sorunları varsa, bu yazılı olarak kaydedilirdi. İş istismara geldiğinde ise sayfa birdenbire boş kalıyordu” dedi. Endress basın toplantısında ayrıca cinsel istismar suçlarını örtbas girişimi olduğunu kaydetti. Başpiskopos güvenlik kuvvetleriyle iş birliği yapmayı tamamen reddetmişti.