Almanya'nın Köln, Berlin, Franfurt, Hamburg, Dortmund, Duisburg, Siegen, Mönchengladbach, Münster gibi büyük şehirlerinde olaya tepki gösteren demokrat insanlar sokaklara çıkarak terör kurbanı insanları andılar. .

Almanya'da büyükşehirlerin yanısıra küçük şehirlerde de irili ufaklı protestolar, sessiz yürüyüşler, mitingler yapıldı.

Eski Madenci Kenti Hamm'da da bir araya gelen insanlar toplumu aşırı sağa karşı dayanışmaya, birliğe çağırdılar ve sağ, ırkçı Teröre göz yuman, ihmali olan politikacıları, emniyet güçlerini uyardılar.

Hamm'daki spontane protesto Hamm Alevi Kültür Derneği ( AKM) ve Sol Partili gençler tarafından düzenlendi. Hamm’da Ana Garın önünde Willy-Brand-Platzdaki protestoya Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan dede, Sol Parti Anakent Belediye Meclis Üyesi ve parti Sözcüsü Alişan Şengül, Hamm Hessen Belediye Meclis Üyesi Mehmet Tanlı, Hamm AKM Başkanı Mehmet Akbaba ile Dernek üyeleri ve Hamm'lı Sol Partili kişiler katıldı.

Hamm AKM yönetim Kurulu Üyesi Eylem Akbaba ve Sol Partiden Saner megafonla yaptıkları konuşmalarda ırkçı terörü lanetleyerek, ırkçı çetelere göz açtırılmamasını, onların korunmamasını, kin ve nefretin galip gelmemesini ve olaylara duyarsız kalan Alman halkının bir bölümünün olaylara tepki göstermesini talep ettiller.