Göreve başladığı 2017 yılından beri ülkeyi kararnamelerle yöneten, muhalefetin ülkeyi diktatörlüğe dönüştürmekle suçladığı devlet başkanı Jovenel Moise evinde öldürüldü.

Haiti Devlet Başkanlığı konutundan yapılan açıklamaya göre devlet başkanı Jovenel Moise Port-au-Prince’te bulunan evinde kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldü, eşi ise yaralandı.

Suikasti duyuran Başbakan Claude Joseph, ülkenin yönetiminin kendisine geçtiğini duyurdu.

Merkez sağ çizgideki Haitili Kel Kafalılar Partisi geleneğinden gelen Moise, 2017’den bu yana devlet başkanlığı görevini yürütüyordu.

ABD'den Türkiye ve YPG açıklaması: 'Çatışmalar durdurulmalı' ABD'den Türkiye ve YPG açıklaması: 'Çatışmalar durdurulmalı'

Yoksullukla ve açlıkla boğuşan Haiti’de, Moise 2018'deki düzenlenmeyen parlamento seçimlerinden bu yana ülkeyi kararnamelerle yönetiyordu. Adı yolsuzlukla anılan ve ülkeyi diktatörlüğe dönüştürmekle eleştirilen Moise’ye karşı 2019 yılında büyük protesto gösterileri düzenlenmiş, istifası istenmişti. Bu gösterilere kolluk güçlerinin saldırması sonucu çok sayıda kişi hayatını kaybetmiş, Moise “Ülkeyi kendi çıkarları için kullanmak isteyen haydutlara bırakmayacağız” ifadelerini kullanmıştı.