Koronavirüsleri” Okul Boykotlarına Devam Etti

Bu cuma günü yapılan yürüyüş ve ardından gerçekleştirilen mitingde, gençlerin konuşmalarının niteliği daha da belirginleşmişti. Önce Hanau’da gerçekleştirilen ırkçı saldırı kınandı ve hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından yapılan konuşmaların içeriği genel olarak şöyleydi:

Biziz Koronavirüsü. Dünyanın her yanına virüs gibi dağıldık. Bize zararlı yaratıklar muamelesi yapılmaya başlandı. ‘Bu gençler komünist, bu gençler anti-faşist örgüt mensubu, bu gençler bazı partilerin gölgesinde koşturuyor’ gibi dışlayıcı etiketler yapıştırılmaya çalışıldı. Biz kapitalizme, faşizme, ırkçılığa ve bütün bu gerici sisteme karşıyız. Sistem değişmedikçe de susmayacağız”.

Ağırlıklı olarak liseli gençlerin katıldığı bu boykotta, gençler konuşmaları pür dikkat dinlediler ve coşkuyla alkışladılar.

***

Cuma Boykotları’nın 70, hatta 80’ini deviren; 68 kuşağından müdavimleri de oluştu. Mutlaka her eyleme; kapitalizme-faşizme ve savaşlara karşı dövizlerle katılıyorlar.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci Focus'a kapak oldu Uğur Şahin ve Özlem Türeci Focus'a kapak oldu

***

Ayrıca anti-faşist gruplar, eski geleneklerini yeniden canlandırmaya çalışıyorlar. Yani yeniden, “komünal bir yaşam” oluşturma denemelerindeler. Ev, eşya, giyecek vs. ihtiyacı olan öğrenciler arasında tekrar bir sosyal dayanışma ağı kurmuşlar. Bu boykotlar sırasında da üye sayılarını hayli artırmışlar.

Haber: Ganime Gülmez-Gießen