Öne Çıkanlar çok ERZURUM Merkezi kişi ekipleri

Bu haber kez okundu.

Sol Parti'den Bozkurtların 'saldırı ve faaliyetleri' için Meclis önergesi
Süheyla Kaplan
 

Almanya'da göçmen düşmanı aşırı sağcı Neo Nazilerin mülteci yurtlarına karşı giriştikleri sabotaj ve saldırılar günden güne artarken, Türkiye kökenli aşırı sağcı Bozkurtların (ülkücüler) faaliyetleri de kamuoyunun dikkatlerini çekti. 

Almanya'nın başkenti Berlin'de Sol Parti eyalet milletvekili Hakan Taş, Meclis Grubu adına hazırladığı önergede eyalet hükümetine aşırı sağcı Bozkurtların faaliyetleri ile ilgili şu soruları sordu:

1.Berlin’de eyalet hükümeti ülkücü kökenli dernek, kuruluş ya da çatı derneği konusunda ne biliyor?

Berlin’de kaç ülkücü derneği var? B) Çatı kuruluşuna bağlı kaç dernek var?

Berlin’de mevcut ülkücü derneklerin siyasi nüfuzu ne düzeyde? Hangi medya ve sosyal medya araçları üzerinden ülkücüler birbirleriyle bağlantı kurmaktalar?

Spor dernekleri adı altında Berlin’de örgütlenen ülkücü dernekleri hangileri?

2. Berlin’de 20014/2015 yılında ülkücüler tarafından hangi toplantılar düzenlendi? Hangi amaçla toplantılar yapıldı? Kim düzenledi? Düzenlenen toplantılara şiddete eğilimli olan ülkücüler de katıldılar mı?


ÜLKÜCÜLER TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN SALDIRI VAR MI?

3. Hangi ülkücü kuruluşu/ kuruluşları Anayasayı Koruma Dairesi tarafından gözetlenmekte? Nedeni?

4. 2014 yılının başlangıcından beri Berlin’de ülkücüler tarafından gerçekleştirilen saldırılar var mı? Tarih, yer ve mağdur olanlar kimler?

5. 7 Haziran 2015 yılında gerçekleştirilen parlamento seçimleri vesilesiyle ülkücüler Almanya’da “seçim kampanyası çerçevesince” hangi toplantıları düzenlediler? Bu toplantılara hangi politikacılar konuşmacı olarak katıldı? Muhalif siyasi partilerin Almanya’da bulunan bürolarına yönelik saldırılar oldu mu?

6. 2014 yılından beri Berlin eyalet hükümeti MHP ve BBP’li politikacılarla ilişkileri var mı? varsa hangi boyutta ilişkileri var? Ne zaman oldu ve hangi amaçla?

7. Ülkücülerin “planlı bir biçimde Alman siyasi partilere” sızmaya çalıştığı konusunda eyalet hükümeti hangi bilgilere sahip? Ülkücüler Alman partilerinden seçimlerde listelerden aday gösterildiler mi? Herhangi bir ülkücünün ya da ülkücülerin Alman siyasi partilerinden ihraç edilmesi ile ilgili bilgiye sahipler mi?

ÜLKÜCÜLERİN RADİKAL İSLAMİ ÖRGÜTLERLE İLİŞKİSİ VAR MI?

8. Berlin eyalet hükümeti Alman ve Türk aşırı milliyetçilerin birbirleriyle kontakt içerisinde olduklarına dair herhangi bir bilgiye sahip mi?

9. Hangi ülkücü dernek gerek federal gerekse eyalet bazında hükümetten maddi destek almaktadır? Bu konuda eyalet hükümeti ne biliyor?

10. Türk Birliği Motorsiklet Kulübü hakkında eyalet hükümeti hangi bilgilere sahip?

11.  Berlin’de ülkücülerin selafist, aşırı radikal İslamcı gruplarla hangi düzeyde ilişkileri var? Bu konuda eyalet hükümeti hangi bilgiye sahip? Bunlardan kaçı Suriye’ye cihatçı gruplara katıldı?

12. Ülkücü kökenli uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı, tehdit, baskı uygulama gibi organize suçlarla uğraşanlar konusunda eyalet hükümeti hangi bilgilere sahip?

MİT VE ÜLKÜCÜLER ARASINDA İLİŞKİ VAR MI?

13. Türk Milli İstihbaratının ( MİT) Türk Federasyonu gibi ülkücü çevreler arasındaki bağlantılardan Alman hükümeti ne derece bilgi sahibi?

15. Türk Hack Team grubunun ülkücü gruplarla bağlantısı var mı?

Sol Parti Milletvekili Hakan Taş, konu ile ilgili olarak, “Aşırı sağcı Türkiye kökenli grupların Almanya’daki aktivitelerini son yıllarda önemli ölçüde artırdıkları bilgileri doğrultusunda önerge vermeyi uygun gördüm. Amacımız bu grupların yaptığı çalışmalar hakkında mevcut bilgilere ulaşabilmek ve siyasileri aydınlatmak. Aşırı sağ politikalar sadece Alman aşırı sağ partileri tarafından üretilmemektedir. Aynı zamanda aşırı sağcı faşist Türkiye kökenli gruplar tarafından da üretilmektedir. Bu tehlikenin varlığı soru önergelerine verilen cevaplarla açıklık ve netlik kazanacak” şeklinde açıklamada bulundu. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81