Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, cumhuriyetçi-laik değerlere bağlılık beyannamesini imzalamayan örgütlere karşı denetimleri sıkılaştıracaklarını açıkladı. 

Hükümetin cumhuriyetçi-laik değerlere bağlılık beyannamesi niteliğindeki İslami İlkeler Tüzüğü'ne talep ettiği imzaların DİTİB'e bağlı Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) ve Fransa İslam Toplumu Milli Görüş (CIMG) ve Tebliğ cemaatiyle bağlantılı İnanç ve Uygulama Hareketi'nden gelmemesi nedeniyle kriz çıktı.

10 maddeli tüzük, imzacılarından, siyasal İslam propagandası yapılmamasını, yabancı hükümetler lehine milliyetçilik söyleminin yaygınlaştırılmaması gibi taleplerde bulunurken cami faaliyetleriyle dini hizmetlerin bir başka ülke tarafından finanse edilmesini yasaklıyor.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, imzalamayı reddeden örgütlerle son bir görüşme planını iptal etti. Darmanin, cumhuriyetçi-laik değerlere bağlılık beyannamesini imzalamayan örgütlere denetimleri sıkılaştıracaklarını açıkladı. Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal da 'Fransız değerlerini reddettikleri için Fransa'da yerlerinin olmadığını' söyledi.

'Kadın-erkek eşitliğine, insanlık onuruna karşılar'

İspanya'da şarap imalathanesine gece yarısı saldırı İspanya'da şarap imalathanesine gece yarısı saldırı

BFM TV'ye konuşan Fransız Hükümeti Sözcüsü Attal, Milli Görüş'e atıfla "Fransa Cumhuriyeti'nin değerlerine, kadın-erkek eşitliğine, insan onuruna karşı hareket eden bir dernek olarak değerlendiriyorum" ifadelerini kullandı. 

İçişleri Bakanı Darmanin de Le Point dergisinde yayımlanan mülakatta 'Fransız devletinin tüzüğü imzalamayan gruplarla müzakere edecek hiçbir şeyinin olmadığını' söyledi.