Fransa'da Covid-19 sağlık kartını aşı serfitikasına dönüştürecek yeni yasa tasarısı Ulusal Meclis'te üç gün süren hararetli tartışmaların ardından bu sabah itibari ile onaylandı.

Hükümetin 15 Ocak'a kadar yasalaşmasını hedeflediği metin, Meclis'te 93'e karşı 214 evet oyuyla kabul edildi. Aşırı sağcı ve solcu milletvekillerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Macron'un aşı karşıtlarını hedef alan sert söylemi de tasarıya 'hayır' diyen milletvekillerinin sayısını artırdı.

İtalyan mafyası AB’yi tarım fonları üzerinden dolandırdı İtalyan mafyası AB’yi tarım fonları üzerinden dolandırdı

Euronews'te yayınlanan habere göre, Senato'nun oyuna sunulacak metne göre kafe, restoran, müze, tiyatro ve sinema salonları gibi belli mekanlara girişlerde sadece aşıların tamamlandığını gösteren belge istenecek ve negatif test sonucu artık geçerli olmayacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Covid-19 aşısını yaptırmayanları 'canından bezdirmek istediğine' yönelik açıklaması Ulusal Mecliste tartışmalara neden olmuştu.

Muhalefet partilerinin milletvekillerinin Macron'un bu açıklamasına tepki göstermesinin ardından Ulusal Mecliste yasa tasarısı görüşülmeleri durdurulmuştu.

Macron'un cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sadece üç ay önce kullandığı "sert dil"in siyasi olarak hesaplanmış olduğu düşünülüyor. Bu dil ayrıca aşılanmamışlara karşı artan kamuoyu tepkisini de körükler nitelikte.

Fransa'da son 24 saatte 332 binden fazla yeni Covid-19 vakası tespit edildi ve salgından dolayı 246 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.