Ankara’nın 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında merkeze çağırdığı, Almanya’daki NATO üslerinde görevli çok sayıda askeri personelin, Türkiye’ye dönmediği öğrenildi.

Bugüne kadar diplomatik pasaport sahibi yaklaşık 60 Türk vatandaşı, görevlerinin sona ermesi, geri çağrılmaları ve pasaportlarının iptal edilmesine rağmen Almanya’dan ayrılmadı.

Bunların çoğunun Dışişleri Bakanlığı mensubu değil, NATO üslerinde görevli askeri personel olduğu, bir kısmının Almanya’ya iltica talebinde bulunduğu öğrenildi. 60 kişi arasında, yalnızca resmi görevliler değil, diplomatik pasaport sahibi aile mensuplarının da bulunduğu belirtiliyor.

Almanya’da iltica talebinde bulunanlar arasında, görev süresinin sona ermesine rağmen Ankara’ya dönmeyen, ailesi ile birlikte Almanya’da sığınma talebinde bulunan, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği Savunma ve Kara Ataşesi A.D. de bulunuyor.

3 diplomat ihraç edildi

Diplomatik kaynaklar, Türk Dışişleri Bakanlığı’nın 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında merkeze çağırdığı Almanya’da görevli üç diplomatın Ankara’ya geri döndüğünü, bunların soruşturmalar sonucunda geçen ay kamudan ihraç edildiğini kaydediyorlar.

2013 yılından bu yana Berlin’de görev yapan K.A. Başkâtip, 2014 yılından bu yana Berlin’de görev yapan F. Ö.G. ve S.G. ise İkinci Kâtip unvanına sahip bulunuyordu.

Almanya’daki Türk diplomatik temsilciliklerinde çalışan Dışişleri Bakanlığı mensubu iki idari memurun ise, Ankara tarafından geri çağrılmalarına rağmen dönmedikleri öğrenildi. Bunlardan birinin üniversitede akademik çalışmasına devam etmek amacıyla, diğerinin ise eşinin Alman vatandaşı olması nedeniyle Almanya’da kalmayı tercih ettiği belirtildi.

Ankara baskısını sürdürüyor

Türkiye’ye dönmeyip sığınma başvurusunda bulunanlar Ankara-Berlin hattında gerginliğe yol açıyor. Geri çağırılan, pasaportları iptal edilen kamu görevlilerinin listesini müttefik ülke başkentlerine ileten Türkiye, ilgili kişilere sığınma hakkı tanınmaması yönünde girişimlerini sürdürüyor.

Yürütülen soruşturmaların “milli güvenliğe tehdit” ile ilgili olduğu, müttefik ülkelerden “darbe girişiminde bulunduğu şüphesi olanlara arka çıkmamaları” beklentisinin aktarıldığı belirtiliyor.

Türkei Ausnahmezustand: Folgen des Putsches (Getty Images/C. McGrath)

Almanya’nın açmazı

Yaşanan son gelişmeler, Alman makamlarını da zora sokmuş durumda. Darbe girişimini kınayan, olayların aydınlatılması çabalarına destek açıklayan Almanya, Türkiye’deki son gelişmelerden ise rahatsız. Soruşturmalarda hukuk devleti ilkelerinin ihlal edildiği yönünde güçlenen kanaat nedeniyle, iade ve yakalama talepleri konusunda son derece dikkatli davranılıyor.

Diğer yandan mülteci krizine çözüm, IŞİD’le mücadele, Suriye’de siyasi çözüm konularında Türkiye’nin önemli bir partner olması nedeniyle de Ankara’nın büyük tepkisini çekebilecek adımlar atılmamaya çalışılıyor.

Önemli bilgilere sahip personel

Almanya’dan Türkiye’ye dönmeyen askerler arasında, NATO’da kritik görevlerde yer alıp, önemli bilgilere sahip olan personelin bulunması, sadece Berlin’i değil diğer ittifak üyesi ülkeleri de kaygılandırıyor.

Konuyla ilgili bir yetkili, “Gelişmeleri dikkatle izliyor, süreçleri hassasiyetle değerlendiriyoruz” bilgisini aktardı.

Türkiye’de darbe girişimi soruşturmaları kapsamında ordudan ihraç edilen ya da görevden alınan asker sayısı 7 bini aşarken, Reuters geçen ay yayımladığı bir haberde NATO bünyesinde görevden alınanların sayısının 400’e ulaştığını duyurmuştu. Haberde sadece NATO’nun Brüksel merkezinde görev yapan 50 askerden 41’inin geri çekildiği bilgisine yer verilmişti.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin son haftalarda NATO’daki askeri personel açığını kapatmak için çaba gösterdiğini, ancak zaman zaman Türk askeri makamlarıyla koordinasyon ve iletişimde güçlükler yaşandığını kaydediyorlar.

(DW/Değer Akal)