Hamburg Parlamento Soruşturma Komitesi (PUA), kamuoyunda "Cum Ex" skandalı olarak bilinen ve Hamburg Warburg Bankasının vergi kaçırdığı iddiasıyla, Köln Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, Federal Meclis eski Üyesi Johannes Kahrs'ın (SPD), Hamburger Sparkasse şahsi kasasında gizlenmiş 200 bin Euro nakit bulundu.

ABD'li doktor hastaların serumlarına zehir katmış! ABD'li doktor hastaların serumlarına zehir katmış!

Hukuki boyutunu Köln Cumhuriyet Savcılığının, siyasi ayağını ise Hamburg Parlamento Soruşturma Komitesi'nin (PUA) yürüttüğü ve kamuoyunda "Cum Ex" Skandalı olarak bilinen Hamburg Warburg Bankasının vergi kaçırmakla suçlandığı dosyada yeni detaylar ortaya çıkıyor. Soruşturmaya dahil edilen Federal Meclis eski Üyesi Johannes Kahrs'ın (SPD), Hamburger Sparkasse'deki özel kasasında yapılan aramada 200 bin Euro nakit bulundu. Hamburg Parlamento Soruşturma Komitesi'ne (PUA) verilen tanık ifadelerini de gözönünde bulunduran savcılık, Hamburg Vergi Dairesindeki bazı dosya ve e-postaların da kayıp olduğundan şüpheleniyor.

Başbakan Scholz hedefte

2011'den 2018'e kadar Hamburg Eyalet Başbakanlığı görevinde bulunan Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un yakın arkadaşı ve sırdaşı olarak bilinen Kahrs'ın kasasında bulunan paralara el konulurken, Başbakan Scholz'un Hamburg Parlamento Soruşturma Komitesi'ne (PUA) 19 Ağustos'ta vereceği ifade tarihinin ertelenmesi gündemde. Konuyla ilgili açıklama yapan PUA Üyesi Norbert Hackbusch (Sol Parti), dönemin Hamburg Eyalet Başbakanı Scholz'un, dönemin Eyalet Milletvekili mevcut Hamburg Belediye Başkanı Peter Tschentscher'in ve Hamburg vergi makamlarının doğru şeyler yapmadığına dair artan göstergelerin olduğunu söyledi.

İfade tarihi ertelenebilir

Hackbusch, soruşturma komisyonunun bazı dosyalara henüz ulaşabildiğini, SPD'yi Scholz'un bir an evvel ifade vermesini sağlayarak onu ateş hattından çıkarmaya çalışmakla suçlayarak, ''19 Ağustos erken ve yanlış bir tarih.'' ifadelerini kullandı. Öte yandan Hamburg Parlamento Soruşturma Komitesi'ndeki Sol Parti ve CDU kanadı da, soruşturmaya HSH Nordbank'ın cum-ex işlemlerini dahil etmeye, bu nedenle Başbakan Scholz'a daha ileri bir tarih için randevu vermek istiyor.

Ne olmuştu?

2016 yılında Hamburg Warburg Bankası, vergi kaçakçılığının kanıtlanamaması nedeniyle 47 milyon Euro'luk olası bir ek vergi ödemesinden zamanaşımı nedeniyle kurtulmuş, 43 milyon Euro'luk diğer ödemeyi ise ancak 2017 yılında, Federal Maliye Bakanlığı'nın müdahalesinden sonra yapmıştı. Soruşturmayı yürüten Köln Savcılığı, o döneme ait bir Hamburg vergi dairesi çalışanının bir diğer meslektaşına konuyla ilgili olduğu varsayılan 'Şeytani planının' işe yaradığını yazdığı bir WhatsApp görüşmesine ulaşmış, Hamburg eski Eyalet Belediye Başkanı Olaf Scholz ve o dönem Maliye Senatörü olan Hamburg Belediye Başkanı Peter Tschentscher bir kez daha suçlamaların odağına oturmuştu. 2020 yılında Hamburg Warburg Bankası, 2007-2011 dönemi için 155 milyon Euro'luk vergi ödemesi yapmayı kabul etmiş, ancak ardından ödediği vergilerin iadesi için mahkemeye başvurmuştu.