“Çakal Carlos” lakabıyla anılan Venezuela vatandaşı Ilich Ramirez Sanchez, yıllar sonra yeniden medyanın ilgi odağı.

İsviçreli zamanın solcusu Bruno Breguet, dünyanın "Çakal Carlos" olarak tanıdığı Venezuelalı Ilich Ramirez Sanchez grubu ile birlikte mücadele etti. Yeni ortaya çıkan belgeler Breguet'in daha sonraki yıllarda ABD gizli servisi CIA için çalışan bir ajanı olduğunu gösteriyor.

Tarihçi Adrian Hänni'nin kaleme aldığı "Terrorist und CIA-agent: Die unglaubliche Geschichte des Schweizers Bruno Breguet" (Terörist ve CIA Ajanı: İsviçreli Bruno Breguet'nin İnanılmaz Hikayesi) isimli Kitap, modern tarihin en büyük gizemlerinden birine ışık tutuyor.

ÇAKAL CARLOS'UN ÇOK GÜVENDİĞİ ARKADAŞIYDI

TSP'den açlık grevindeki Piroğlu için protesto çağrısı TSP'den açlık grevindeki Piroğlu için protesto çağrısı

Hänni, kitapta Çakal Carlos'un 1994 yılında Hartum'da ABD gizli servis ajanları tarafından yakalanarak Fransa'ya iade edilmesini sağlayan istihbaratı çok güvendiği Bruno Breguet'ın verdiğini öne sürüyor.

Kitaba göre, ABD Ulusal Arşivleri'nde bulunan belgeler, Breguet'nin "ajan FDBONUS/1" kod adıyla ABD istihbaratı için hizmet ettiğini gösteriyor.

Ayda 3.000 dolar ücret karşılığında (6 bin İsviçre Frankı) Çakal Carlos'un grubunda olup bitenleri Amerikalılara bildiren Breguet'nin paylaştığı detaylar arasında operasyon planları, silah sevkiyatı yapılacak noktalar ve destek olan kişi ve gruplar hakkında bilgiler de bulunuyor.

Hänni, İsviçre'nin resmi yayın kuruluşunun internet sitesi Swissinfo için kaleme aldığı makalede Çakal Carlos'un yakalanması sonrası "CIA yeni bir isimle yeni bir hayata başlaması için Breguet'ye yardım etmiş olabilir mi?" diye sordu.

DÜNYA ONU OPEC BASKINIYLA TANIDI

Dünya, Çakal Carlos'un adını 21 Aralık 1975 tarihinde Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Viyana ofisine düzenlediği baskınla duydu. Bu baskın sırasında 3 kişi hayatını kaybetti; aralarında 11 ülkenin petrol bakanları da olan 60'tan fazla kişi rehin alındı.

Carlos ve beş arkadaşı talep ettikleri bir uçakla rehineleri de alıp Cezayir üzerinden Libya'ya kaçtı. Rehineler 25 ile 50 milyon arasında olduğu bildirilen bir fidye karşılığında 29 Aralık günü serbest bırakıldı. Carlos, Al Watan al Arabi dergisine verdiği röportajda baskının sorumluluğunu üstlendi.

Çakal Carlos, 1994 yılından bu yana Fransa'da cezaevinde tutuluyor. Hakkında üç ayrı suçtan ömür boyu hapis kararları bulunuyor. 

The Times'ın "Carlos the Jackal ‘betrayed by CIA informer in his own ranks’" ve Swissinfo'nun "The Swiss terrorist who worked for the CIA" başlıklı haberlerinden derlenmiştir.