ABD basınından Bloomberg anayasa söylemini gündemine taşıdı.

Bloomberg haberinde Erdoğan'ın yeni bir anayasayı tartışma vakti geldi çıkışını, “İlk bakışta Erdoğan’ın 1982 anayasasından kalma kanunları hedef alması demokrasiyi güçlendiriyor gibi görünebilir” şeklinde değerlendirdi.

Göçmen faciası: 200 kişiyi taşıyan tekne battı Göçmen faciası: 200 kişiyi taşıyan tekne battı

Analizde şu ifadelere yer verildi:

“2017 yılında anayasadaki yaptığı değişiklerle geniş bir yürütme gücü elde etmiş olan Erdoğan’ın, ülkenin temel yasalarında yeni bir hamle yapmaya girişti. Erdoğan’ın vaatleri, 4 yıl önce olduğu gibi siyasi bir fırtına başlattı ancak muhalefet Erdoğan’ın niyetinin tam olarak bu olduğunu dile getirdi.”

Makalede, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın “Bu, Türkiye'de vatandaşlarımızın gerçek sorunları görmesini engellemekle ilgili. Halkın gündemini saptırma çabalarının kurbanı olmamalıyız” sözleri hatırlatılarak, “Babacan ve diğer parti liderlerinin iddia ettiği gerçekler meclis aritmetiği ile örtüşüyor: Erdoğan’ın oluşturduğu milliyetçi ve muhafazakar koalisyon yasal değişiklikleri yürürlüğe koymak için 23 sandalye eksik” ifadelerini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan AKP’li kayyım rektör Bulu’ya yönelik protestolarla ilgili ise analizde şunlar kaydedildi:

ERDOĞAN'IN POPÜLERLİĞİ ZAYIFLADI

“Erdoğan mevcut anayasayı eleştirirken sık sık ordunun ülkenin üniversitelerini yakından takip etmek için oluşturduğu bir yapıdan bahsediyor ama onun üniversitelerdeki gözetimi daha ileriye giderek başkanlık gücü sayesinde rektör atama yetkilerini genişletti. Son hafta içerisinde, İstanbul'da böyle bir atamayı protesto eden çok sayıda öğrenci tutuklandı. ABD ve Avrupa Birliği ile son zamanlarda yaşanan çatışmalar ve pandemi nedeniyle gidilen kısıtlamalarla giderek kötüye giden ekonomi Erdoğan’ın popülerliğini zayıflattı.”