Ganime GÜLMEZ

G7 ülkeleri olan; ABD, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve Kanada’nın katıldığı ve 3 gün boyunca İngiltere'nin güneybatısındaki Cornwall'da gerçekleşen G7 Zirvesi sona erdi.

1975’te oluşturulan G7’nin 47'incisi gerçekleşen zirvesine; İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, ABD Başkanı Joe Biden, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel katılırken; ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da direk katılım sağladı.

Alman birasının temeli Göbekli Tepe’den çıktı Alman birasının temeli Göbekli Tepe’den çıktı

G7 Ülkeleri, tespit edilebildiği kadarıyla, 2018 itibariyle dünya net servetinin %58'ini ellerinde bulundurmakta.

G7 Zirvesi Protestoları; Japonya’dan Çin’e, Almanya’dan İngiltere’ye ve bir çok Asya, Afrika ülkesine dek dünyanın dörtbir yanında gerçekleştirildi. Bu protestoların bazıları genel yürüyüşler olarak gerçekleştirilirken; ağırlıklı olarak ‘absürt’ sayılabilecek, sanatsal protesto yöntemleri tercih edildi.

Cornwall’de gerçekleşen protestolarda G7 Zirvesi’ne katılan liderlerin çatırdayan büstleri inşa edildi. Ya da kuklalarla bir mizansen hazırlanarak, dünya batarken onların sahilde tatil yapıp, kokteyl içişleri canlandırıldı.

Protestolarda genel olarak dile getirilen 3 talep oldu: Dünyanın yaşanabilir halde kalması için, kapitalizmin çarklarını döndüren savaşların ve savaş ekonomisinin durdurulması; havadaki CO2 oranını düşürmek üzere önümüzdeki 50 yıl için planlanan programın, hemen önümüzdeki yıllara hızlandırılarak çekilmesi; dünyadaki tüm insanların Covid-19 aşısı vurulması için bir an önce bütçe ayrılması.