Andreas Dresen'in "Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush" filmi Guantanamo'da tutulan oğlunu kurtarmak için mücadele veren bir annenin gerçek hikâyesini anlatıyor. 

Metal İşçilerinden haftada dört gün çalışma talebi Metal İşçilerinden haftada dört gün çalışma talebi

Alman yönetmen Andreas Dresen'in imzasını taşıyan 'Rabiye Kurnaz George W. Bush'a karşı' adlı film, 2002-2006 yılları arasında ABD'nin Küba'daki Guantanamo Üssü'nde hakkında iddianame olmaksızın 19 yaşında iken tutulan Murat Kurnaz'ın hikâyesini annesi Rabiye Kurnaz'ın gözünden anlatıyor.

Bremen kentinde yaşayan Rabiye Kurnaz 3 Ekim 2001 sabahı uyandığında oğlu Murat'ın evde olmadığını görür, kısa bir süre sonra gelen telefonla da oğlunun Pakistan'a gittiğini öğrenir. Bir ev kadını, üç çocuk sahibi bir anne olan Rabiye Kurnaz'ın büyük oğlunu bulmak ve eve geri gelmesini sağlamak için mücadelesi de o sabah başlar. Camiye, polise gider; Guantanamo'daki oğlundan aylar sonra gelen mektubun ardından insan hakları avukatı Bernhard Docke'ye başvurur. Avukat Docke ile birlikte Rabiye Kurnaz'ın mücadelesi Bremen sınırlarını aşar, Ankara'da Adalet Bakanlığı'na, Washington'da Yüksek Mahkeme'ye kadar uzanır. Oğlunun adil bir şekilde yargılanabilmesi için ABD Başkanı George W. Bush'a karşı dava açan Rabiye Kurnaz sonunda verdiği mücadeleyi kazanır ve oğlu Murat 5 yıl sonra eve döner.

ESPRİLİ, GÜÇLÜ BİR KADIN: RABİA KURNAZ

Andreas Dresen'in filmi, sonu başından itibaren bilinen bir hikâyeyi yeni bir bakış açısıyla, Murat Kurnaz'ın annesi Rabiye Kurnaz üzerinden anlatıyor. Film, bir tek oğullarına değil, herkese annelik yapan, oğlu söz konusu olduğunda mücadeleyi bırakmayı bir an bile düşünmeyen, esprili, güçlü bir kadın olan Rabiye Kurnaz'ı tanıtıyor.

2008 yılında Murat Kurnaz'ın yaşadıklarını beyazperdeye aktarmayı düşündüğünü söyleyen yönetmen Andreas Dresen, ancak "keyfilik, işkence, terör, haksızlık ve pek de iyimserlik içermeyen" bu hikâyeyi nasıl filme aktaracağını bilemediğini anlatıyor. Dresen, Murat Kurnaz'ın "etkileyici, yaşam enerjisi yüksek, esprili" annesi Rabiye Kurnaz ile tanıştığında da onun hikâyesinden bir film yapmaya karar veriyor. Yönetmen, "Sıradan olarak nitelenen insanların, bu dünyanın yenilemez gibi görünen güçlerine karşı mücadele vermesinin" değerli olduğunu ifade ediyor.

Filmde, Rabiye Kurnaz'ı Almanya'da yaşayan komedyen, sunucu ve oyuncu Meltem Kaptan, Murat Kurnaz'ın serbest bırakılması için büyük çaba gösteren avukat Bernhard Docke'yi ise Alman aktör Alexander Scheer canlandırıyor.

Bu role hazırlanmak için defalarca Rabiye Kurnaz ile konuştuğunu anlatan Meltem Kaptan, filmde Rabiye Kurnaz'ın duyduğu derin kaygı ve üzüntünün yanı sıra herkesi gülümsetmeyi başaran halini de yansıtmaya çalıştığını söylüyor.

GUANTANAMO'DA BEŞ YIL

Andreas Dresen, "Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush" filminde suçsuz olduğunun anlaşılmasına rağmen Guantanamo'da tutulan Kurnaz'a yapılan haksızlığa ve olayın siyasi boyutuna da dikkat çekiyor.

Kendi ifadesiyle "Kur'an-ı Kerim'i daha iyi öğrenmek için" Bremen'den Pakistan'a giden Murat Kurnaz, Pakistan polisi tarafından yakalanarak 3 bin dolar karşılığında ABD'li yetkililere teslim edilmişti. ABD istihbaratı tarafından önce Afganistan'a ve ardından Guantanamo'ya götürülen Kurnaz'ın sorgusu ve tutukluluğu sırasında işkence ve kötü muamele gördüğü ortaya çıkmıştı. 2006 yılında Angela Merkel hükümetinin girişimi ile 5 yıl sonra serbest bırakılmış, ailesinin yaşadığı Bremen'e dönmüştü.

ABD'li yetkililer yakalanmasından kısa bir süre sonra Murat Kurnaz hakkındaki terör suçlamalarının dayanaksız olduğu sonucuna varmış, ancak Gerhard Schröder başbakanlığındaki (SPD / Yeşiller koalisyonu) hükümetinin Türk vatandaşı olan Kurnaz'ın Almanya'ya geri gönderilmesini engelleyen bir tutum izlediği ortaya çıkmıştı.

KURNAZ'IN OTURMA MÜSADESİ İPTAL EDİLMİŞTİ

Guantanamo'da tutuklu olan Kurnaz'ın, 6 ayı geçen bir süre Almanya dışında kaldığı (tutukluluğu bilinmesine rağmen) gerekçesi ile oturum izni Almanya İçişleri Bakanlığı'nın müdahalesiyle iptal edilmişti. Kurnaz, avukatının kararlı tutumu sonucu açılan karşı dava ile mahkemeyi kazanarak yeniden oturma iznine kavuşmuştu. 

Bugün üç çocuk babası olarak Bremen'de yaşamını sürdüren Kurnaz'ın mağduriyeti konusunda sorumluluğun da ikinci kez cumhurbaşkanı seçilen, dönemin istihbarat örgütlerinin koordinasyonundan sorumlu zamanın Başbakanlık Müsteşarı ve şimdiki Almanya cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'de olduğu iddia edilmişti.