Türkiye’de Erdoğan iktidarının hukuk tanımaz uygulamaları her gün can almaya devam ediyor.

Avukatlar EBRU TİMTİK ve AYTAÇ ÜNSAL, başta kadın cinayetleri ve çocuk istismarları, “terörist” diye öldürülen Kürt köylüleri, HES’lere karşı açılan davalara, tutuklanan gazeteci ve aydınların davalarını hiçbir ücret almadan mahkemelerde savundukları için uydurma gizli tanık ifadeleri ile tutuklandılar.

Muhalif olan on binlerce insan hiçbir delile dayanmadan ve mahkemeye bile çıkartılmadan yıllarca tutuklu kalıyor.

Avukat EBRU TİMTİK de bunlardan biriydi. EBRU TİMTİK sadece “adil yargılama” istedi. Bu sağlanamayınca ölümüne direnişi seçti.

Erdoğan iktidarının bu hukuksuz uygulamalarını şiddetle kınıyoruz.

Delile dayanmadan kimse tutuklanmamalıdır.

Herkes adil yargılanma hakkına sahiptir.

Başta üyelerimiz olmak üzere, yazar ve sanatçıları ve de tüm duyarlı insanları AKP Hükümetinin bu uygulamalarını protesto etmeye ve kamuoyu oluşturmaya çağırıyoruz.

Avukat AYTAÇ ÜNSAL’ın yaşaması için yetkililerin gerekeni bir an önce yapmalarını talep ediyoruz.

Avukat AYTAÇ ÜNSAL’ı yaşatalım!

AVRUPA TÜRKİYELİ YAZARLAR GRUBU (ATYG)

27-08-2020

İmzalayanlar:

Cem Duman, Cahide Özer, Kemal Yalçın, Molla Demirel, Murat Tuncel, M. Halit Umar, Ahmet Sefa, Sabri Varan, Kamil Aydemir, Yaşar Çiçekdemir, Ali Şerik, Kamil Bulut, Meryem Bulut, İbrahim Eroğlu, Kazım Güzel, İrfan Erdoğan, Özgür Metin Demirel, Nevin Lutz, Hellmutt Lutz, Nuran Florissen, Nursen Ural, Leyla Yıldız, Sadık Şahin, Atilla Keskin, Kazım Cumert, Agop Yıldız, Refika Uman, Sevsen Aslantepe, Ali Yıldırım, Mehmet Ali Seçkin, M. Halit Umar, Gülnar Yoldaş.