Türk Veteriner Hekimler Birliği, hayvancılığın geldiği son durum hakkında bilgi vermek amacıyla bugün Ankara'da gazetecilerle iftarda bir araya geldi.

Birlik Merkez Konsey Başkanı Murat Arslan, “200 civarında veteriner hekim yurt dışına gitti. Belki tabiplere göre az olabilir ama 20 kattan fazla artış var. Senede sayı 2-3 iken giderek bu artıyor” dedi.

İftarın ardından yaptığı açıklamada, son zamanlarda görülen şap ve kuş gribi hastalığına ilişkin de değerlenmede bulundu.

Demirtaş’a 42 yıl hapis cezası: DEM Partili vekillerden protesto Demirtaş’a 42 yıl hapis cezası: DEM Partili vekillerden protesto

Arslan, “Bizim yetiştiricilerimiz çok zor durumda olduğu için bu konu çok önemli” diyerek, son görülen salgında Türkiye'de olmayan bir serotip nedeniyle aşılanmış hayvanların da bu hastalığa yakalandığını açıkladı.

Arslan, Türkiye'nin birçok yerinde şap hastalığının tespit edildiğini aktararak, “Aşılar, meslektaşlarımız tarafından bahar başından beri uygulanıyor. 10 milyondan fazla şap aşısı üretildi ve büyük kısmı uygulandı. Hastalığın, güney sınırlarımızdan kontrolsüz hayvan girişi nedeniyle olduğu düşünülmekte. O bölgedeki denetimsizlik nedeniyle olduğu düşünülüyor. Hastalık mümkün olduğu kadar en kısa sürede önlenmelidir” dedi.

Arslan, kuş gribine ilişkin de bilgi vererek, bu salgını önlemek için 6,5 milyon hayvanın itlaf edildiğini söyledi.