Federal Hükümeti oluşturan üç siyasi partinin liderleri Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen'ın görevden alınması konusunda anlaşamadı.

Perşembe akşamı başbakanlıkta bir araya gelen Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Andrea Nahles ve Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) Genel Başkanı ve Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer'in görüşmesinde sonuç çıkmadı. Merkel ve Nahles, Maassen'ın görevinden alınmasını savunurken, Seehofer buna karşı çıktı. Liderler bir sonuç alamadan toplantıyı bitirdi. 

Merkel ve Nahles, Maassen'ın açıklamalarıyla günlük siyasetin içine girdiğini savunarak görevde kalmamasını isterken, İçişleri Bakanı Seehofer ise Maassen’a olan güveninin tam olduğunu tekrarladığı öğrenildi. Üç liderin toplantısında sonuç çıkmayınca SPD'de eleştiriler sertleşti. Partinin koalisyondan ayrılmasını isteyenler oldu.


SPD'nin Gençlik Örgütü başkanı Kevin Kühnert, Nahles'e yaptığı çağrıda koalisyondan ayrılığı önerdi. Kühnert, “Maassen'ın istihbarat başkanlığı görevinde kalamayacağı çok açık. Kendi çalışanlardan bilgi almadan spekülasyonlara dahil oldu. Chemnitz'deki insan avını inkar etti. Oysa polisin tutanaklarında bu var. Görevi gereği tarafsız olması gerekirken siyasi hesaplar yaptı. İki yol var ya Başbakan Merkel, Maassen'ı görevden alır ya da SPD koalisyonu bırakır” dedi.