Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, temmuz ayında Litvanya’nın başkenti Vilnius’da yapılacak NATO Zirvesi öncesi Berlin’de bir araya gelerek yol haritasıyla ilgili görüş alışverişinde bulundular.

Finlandiya: Sol İttifak AP seçimlerinde nasıl başardı? Finlandiya: Sol İttifak AP seçimlerinde nasıl başardı?

Rusya- Ukrayna savaşının daha uzun süre devam etmesinin göze alınması gerektiğini söyleyen Scholz, Avrupa’nın hava savunmasına daha fazla yatırım yapmasının gerekli olduğunu dile getirdi. 

Görüşmeden sonra ortaklaşa düzenlenen basın toplantısında Scholz, Almanya’nın gelecek yıl itibariyle Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) yüzde 2’sinin savunmaya ayrılması hedefinde kararlı olduklarını yineledi. Hem 2024 yılı bütçesi ve hem de SPD, Yeşiller ve FPD’den oluşan koalisyon hükümetinin savunmaya ayırdığı 100 milyar Euro hacimli ‘Varlık Fonu’ ile bunun mümkün olduğunu özellikle vurguladı. “Alman ordusu için Almanya’nın ve NATO sınırlarının her karışının korunmasının öncelikli görev olduğunu belirtirken, “Almanya NATO’da üstlendiği görevi eksiksiz yerine getirmektedir ve bunu sürdürecektir” dedi.