Uluslararası medya kuruluşlarına konuşan ABD istihbaratından yetkililer ve kaynaklar Putin’in Ukrayna’da atmak istediği adımları duyurdu…

Katar merkezli Al-Jazeera’ya konuşan üst düzey bir ABD’li savunma bakanlığı yetkilisi, Putin’in amacının Moskova yanlısı bir hükümeti göreve getirmek olduğunu dile getirdi.

Almanya'da anket sonucu: Hükümete destek yüzde 16’da kaldı Almanya'da anket sonucu: Hükümete destek yüzde 16’da kaldı

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg’e konuşan istihbarat yetkilileri Putin’in öncelikle Ukrayna hava kuvvetlerine saldıracağını ve hava savunma sistemlerini yok ettikten sorna karadan Ukrayna’da askerlerle çatışacağını dile getirdi.

ABD'li istihbaratçılar Putin’in önceliğinin rejim değişikliği olduğunu dile getirdi. Putin’in Donbas bölgesindeki hakimiyetinden başka toprak ele geçirmek istemediği de belirtildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin danışmanı Mykhaylo Podolyak da Rusya’nın havadan müdahale edebileceğini söyledi. Podolyak, “Hedeflerinden biri üst düzey yönetimi görevden almak. Hükümete girme girişimi olabilir” yorumunu yaptı.

Moskova merkezli savunma uzmanı Pavel Felgenhauer, Putin’in nihai amacının bölgeyi askerden arındırmak olduğunu ve Ukrayna’yı işgal etmek olmadığını dile getirdi. Felgenhauer, “Rusya sürekli bir silahlı çatışmayı kaldıramaz. Ani saldırılar olacak. Yıldırım bombardımanı olacak” yorumunu yaptı.