ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Nikolas Granger, Pençe Kılıç Hava Harekatı'na karşı olduklarını belirterek, YPG/SDG'yi ABD'nin "ortakları" olarak niteledi.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Nikolas GrangerPençe Kılıç Hava Harekatı'na ilişkin konuştu.

Nikolas Granger, "Suriye'deki toplulukların ve ailelerin yaşamlarını daha da istikrarsızlaştıran askeri harekata karşı olduğunu" söyledi.

Granger, “Sivillerin ve ABD askerlerinin güvenliğine yönelik bir tehdit oluşturan çatışmalar bir an önce durdurulmalı” ifadelerini kullandı.

Pençe Kılıç Hava Harekatı'nın bölgede tehditleri artırdığını öne süren Granger, “Bu tür eylemler, ABD Koalisyonu'nun IŞİD'e karşı zorlukla elde ettiği ilerlemeyi riske atıyor ve IŞİD'e karşı sürdürdüğümüz mücadeleyi de tehdit ediyor” dedi.

Granger, “Gerilimin tırmanmasının IŞİD'le mücadele hedeflerimiz üzerindeki etkilerine ilişkin ciddi endişelerimizi Türkiye'ye ilettik. Son tırmanış sonucunda meydana gelen sivil can kayıplarından derin endişe duyuyoruz” diye konuştu.

İddia: İran'da Humeyni'nin baba evi ateşe verildi İddia: İran'da Humeyni'nin baba evi ateşe verildi

Granger, YPG/SDG'yi "ortak" olarak nitelendirerek, “Suriyeli ortaklarımızı (YPG/SDG) gerilimi tırmandırmaya karşı uyardığımız gibi Türkiye'yi de bu tür operasyonlara karşı uyardık” ifadelerini kullandı.