ABD Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Suriye'nin İdlib vilayetinde Türkiye'ye hava desteği sağlamayacağız” dedi...

ABD Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Suriye'nin İdlib vilayetinde Türkiye'ye hava desteği sağlamayacağız” dedi.

Ankara'nın Amerikan Patriot uçaksavar füze sistemlerinin Suriye sınırına geçici konuşlanması talebine Pentagon'dan olumsuz yanıt geldi.

Almanya'da Türk istihbaratı için casusluk davası başladı Almanya'da Türk istihbaratı için casusluk davası başladı

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye'nin İdlib vilayetinde Türkiye'ye hava desteği sağlamayacaklarını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la telefon görüşmesi sonrası cumartesi günkü açıklamasında Ankara'nın Amerikan Patriot uçaksavar füze sistemlerinin Suriye sınırına geçici konuşlanması talebinin iki ülke arasında konuşulduğu belirtilmişti.

Öte yandan aynı saatlerde Merkel’in yaptığı açıklamada ise “İdlib’de ateşkese ihtiyacımız var. Şu anda Türkiye sınırında bulunan yüz binlerce Suriyeli için güvenli bölgeye ihtiyacımız var” ifadeleri kullanıldı.

MERKEL: GÜVENLİ BÖLGE LAZIM

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "(İdlib’de) Ateşkese ihtiyacımız var. Şu anda Türkiye sınırında bulunan yüz binlerce Suriyeli için güvenli bölgeye ihtiyacımız var" dedi. Merkel ayrıca, 'Türkiye'nin sınırlarını açarak mültecilerin sırtından Avrupa Birliği'ne baskı uygulamasının kabul edilemez olduğunu' söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Türkiye'nin sınırlarını açarak mültecilerin sırtından Avrupa Birliği'ne baskı uygulaması kabul edilemez" dedi.

Merkel Yunanistan sınırından Avrupa'ya geçmeye çalışan mülteciler konusunda, "Türkiye'nin İdlib konusunda çok büyük bir sorunla karşı karşıya kaldığını anlıyorum. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümeti memnuniyetsizliğini mültecilerin sırtından değil, AB'ye diyalog yoluyla ifade etmeli. Benim için takip edilecek yol bu değil" ifadelerini kullandı.

AA'nın aktardığına göre Merkel ayrıca, "İdlib’de ateşkese ihtiyacımız var. Şu anda Türkiye sınırında bulunan yüz binlerce Suriyeli için güvenli bölgeye ihtiyacımız var" dedi.

Merkel, Avrupa Birliği ve Türkiye'nin mülteci anlaşmaları hakkında görüşmelere devam etmesi gerektiğini ve Almanya'nın Türkiye'yi ikili olarak desteklemeye açık olduğunu da sözlerine ekledi.

ÇAVUŞOĞLU STOLTENBERG İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefon görüşmesi yaptı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan bilgilendirmede,Çavuşoğlu'nun NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.