Nijerya’da okul çöktü: Can kaybı 21’e yükseldi Nijerya’da okul çöktü: Can kaybı 21’e yükseldi

Çin’de vakaların artmasıyla ABD, Japonya ve Hindistan gibi bazı ülkelerin, Çin’den gelenlere test zorunluluğu getirmesinin ardından AB ülkelerinin sağlık yetkilileri konuyu görüşmek üzere bir araya geldi.

Toplantıdan seyahat kuralları konusunda ortak bir tutum için AB ülkelerinin görüşmeleri sürdürme kararı çıktı. Toplantı bitiminde yapılan açıklamada, “Ortak hareket etmeliyiz ve görüşmelerimizi devam ettirmeliyiz.” ifadesi kullanıldı.

AB’nin sağlık kurumlarından Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) de corona virüsünün Çin’de hakim durumdaki Omicron BF.7 varyantının zaten Avrupa’da bulunduğunu belirtti.

ECDC’den yapılan açıklamada, “Tetikte kalmaya devam edeceğiz. Gerekmesi halinde acil durum tedbirlerini almaya hazırız.” ifadesi kullanıldı.

ECDC uzmanları, Avrupa’da hem hastalık geçmişi hem de aşılamalarla bağışıklığın yüksek olduğunu, bu nedenle Çin’deki vaka artışının Avrupa’yı çok fazla etkilemeyeceğini değerlendirerek, Çin’den gelenlere test zorunluluğunun gerekmediği görüşünü ifade etti.