Almanya Başbakanı Olaf Scholz ( SPD) eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerden Thüringen’in başkenti Erfurt’ta vatandaşlarla bir araya geldi. 

Olaf Scholz, Emeklilik yaşının yükseltilmesi tartışmalarıyla ilgili bir soruya yanıt vererek bu konuda yürütülen tartışmalara da nokta koymuş oldu. Scholz, ‘Yurttaş Diyalogları’ etkinliklerinde, emeklilik yaşının yükseltilmesinin hükümetin gündeminde olmadığını söyledi.

Alman Haber Ajansı'nın (DPA) haberine göre Scholz, “Şundan çok eminim ki, emeklilik yaşını sistematik olarak yükseltmek doğru olamaz. Okulunu bitirip 17’sinde işe başlayan biri için 50 yıl çalışmış olmak yeter. Daha fazlasına gerek yok. SPD, Yeşiller ve FDP’den oluşan koalisyon hükümetinin gündeminde böyle bir şey yok. Bundan emin olabilirsiniz” yanıtını verdi. Scholz, enerji fiyatlarındaki artış ve yaşanan sıkıntılara rağmen hükümetin nükleer santralların kapatılması kararına dönük eleştirilerle ilgili olarak da, “Biz yenilenebilir enerjiye ağırlık vererek, iklim koruması yoluyla dünyayı daha yaşanır hale getirmek istiyoruz. Bir nükleer santral 15-20 milyar Euro’ya mal oluyor. Güneş ve rüzgâr panelleri ise hem çok daha ucuz hem de monte edilmeleri çok daha kolay” dedi.

Almanya: Öğretmenler seminerde bir araya geldi Almanya: Öğretmenler seminerde bir araya geldi