Alman Otelciler ve Lokantacılar Birliği (Dehoga) KDV artışı nedeniyle Almanya genelinde en az 12 bin işletmenin kapatılmasından hareket edildiğini açıkladı.

Mecklenburg-Vorpommern Dehago Başkanı Lars Schwarz, birçok otelci ve lokantacının daha şimdiden iflas korkusu yaşadığını belirtirtti. 

Bayern merkezli Merkur gazetesine konuşan Lars Schwarz, “Önemli bir iş kolu can çekişiyor” uyarısında bulundu. Dehoga Saarland Başkanı Frank Hohrath da, KDV artışının fiyatlara yansıtılmasının kaçınılmaz olacağını vurgularken, “Fiyat artışları da müşteri sayısında düşüşe yol açacaktır. Zaten günlük fiyat artışları nedeniyle bizler de çalışan elemanlarımızın ücretlerini hak ettikleri şekilde artırdık. KDV artışı ayrı bir yük getirecektir. Bu da iflaslara yol açacaktır. Tek çözüm düşük KDV uygulamasıdır. Zaten Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde bu yıllardır uygulanmaktadır” dedi.

Türkiye’den Almanya'ya iltica başvurularında rekor artış Türkiye’den Almanya'ya iltica başvurularında rekor artış

Ana muhalefet CDU/CSU otel ve lokantalara yüzde 7 KDV uygulamasının yeni yıldan itibaren de devam ettirilmesini isterken, SPD’li Başbakan Olaf Scholz ile FDP Genel Başkanı ve Federal Maliye Bakanı Christian Lindner’in de buna sıcak baktığı, hükümet ortağı Yeşiller’in ise karşı olduğu belirtildi.