Süheyla KAPLAN / Hamburg

Almanya'nın Hamburg kentinde CHP Hamburg Birliği'nin Olağan Kurulu'nda açılış konuşması gerçekleştiren Başarır Türkiye'deki güncel siyasi gelişmeleri değerlendirdi. 

Sözlerine Türkiye'deki adalet sistemini eleştirerek başlayan Başarır 'Zamanında Fethullah Gülenci savcıları atayan Adalet Bakanı (Bekir Bozdağ) kalkmış bize ahlak dersi vermeye çalışıyor. Sen önce aynada kendine bak. Bu kişi bir de bu ülkenin yargısını temsil ediyor. Bunlar Seyfi Oktay'ın tırnağı bile olamaz. O namuslu, onurlu bir insandı' dedi. 

Osman Kavala davasını da eleştiren Başarır 'Süleyman Soylu gibi bir bakanı Allah dünyanın başına vermesin. İçişleri Bakanı uyuşturucu baronlarını takip etmek yerine bizim evlerimizi gözetliyor, kimlerle görüştüğümüzü takip ediyor. Evet bizim hırsızlarla bir derdimiz var. Asıl hırsızların, rüşvet alanların gözetleneceği, takip edileceği bir ülkede bu ülkenin seçilmiş milletvekilleri takip altında' ' şeklinde konuştu. 

BAŞÖRTÜSÜ SİZİN HIRSIZLIĞINIZI ÖRTEN BİR OBJE DEĞİLDİR 

Hamm'da ‘Kültürlerde Önyargılar ve Demokrasi' semineri Hamm'da ‘Kültürlerde Önyargılar ve Demokrasi' semineri

Türkiye'deki başörtü tartışmalarına da değinen Başarır konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Dini kirleten insanlarsınız. Başörtüsünü bu iktidar silah haline getirmiştir. Erdoğan döneminde asıl camilerimiz kirletildi. Vijdanlarımızı katlettiler. Allah korkusu yok bunlarda.'

AKP iktidarı tarafından Türkiye'de yaşanan terör olaylarının CHP ile ilişkilendirilmesini de sert bir dille eleştiren Başarır 'Türkiye'de AKP'nin elinde tek malzeme iftira, yalan ve din sömürüsüdür. Bu üçünü de ellerinden aldık' şeklinde değerlendirmede bulundu. 

KAZANMAK ZORUNDAYIZ

Türkiye'de önümüdeki süreçte seçimlere hızlı bir şekilde CHP olarak hazırlandıklarını vurgulayan Başarır 'Biz bu seçimi kazanacağız. Kazanmak zorundayız. Türkiye'yi bir Kemal kurtardı; şimdi de bir Kemal daha kurtaracak. Seçimleri kazandığımızda hep beraber Beştepe'ye değil; Çankaya'ya çıkacağız. Çankaya'ya da bir Utanç Müzesi yapacağız ve bu müzeye de ülkeyi soyanların resimlerini asıp, onları teşhir edecğiz' dedi. 

Başarır'ın konuşmasının ardından CHP Hamburg Birliği başkanlık seçimi gerçekleştirildi. 

Fikret İşçi adaylıktan çekilince tek aday kalan Hulusi Işıtan 93 oyun 81'ini alarak CHP Hamburg Birliği'nin yeni başkanı olarak koltuğu Erol Buldak'tan devraldı. Erdoğan Bayram, Zeynep Arslan, Hayriye Ayhan, Musa Özer, Celal Cengiz, Eyüp Dolaş, Taşkın Irmak, Lider Dalyan, Kenan İşlen, Hakan Demir ve Filiz Özmen yönetim kurulunda yer aldı. 

CHP Hamburg Birliği'nin yeni başkanı Hulusi Işıtan yeni yönetimin öncelikli olarak Hamburg'da üye sayısını artırmayı, Kadın ve Gençlik Kollarını canlandırmayı hedeflediklerini belirterek seçimler için bir Koordinasyon Merkezi kurmayı planladıklarını açıkladı.