Cumartesi günü AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabinenin açıklanması beklenirken, kabinede en çok merak edilen isimlerden biri Hazine ve Maliye Bakanı olmaya devam ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı olacak kişi piyasalar tarafından takip edilirken, Bloomberg bugün konuyla ilgili doğrudan bilgiye sahip kaynaklara dayandırdığı haberinde Erdoğan'ın yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak piyasa güvenini desteklemek için ekonomide ortodoks politikaları savunan Mehmet Şimşek'i atayacağını yazdı.

Ancak dün Bobby Ghosh imzasıyla yayımlanan yazıda, Şimşek’in yeniden bakan olmasının tek başına gerçek bir değişim anlamına gelmeyeceği ifade edildi.

“UMUDUN DENEYİME KARŞI KAZANDIĞI ZAFER”

TSP'den açlık grevindeki Piroğlu için protesto çağrısı TSP'den açlık grevindeki Piroğlu için protesto çağrısı

Ülke ekonomisinin Erdoğan’ın yıllarca süren suistimali sebebiyle kan kaybettiği ve yeniden seçilmesiyle iyileşme şansının kaybolduğu belirtilen yazıda, Şimşek’in yarın açıklanacak kabinede yer alması “Umudun deneyime karşı kazandığı zafer” olarak nitelendirildi.

Erdoğan’ın balkon konuşması sırasında açıkladığı “uluslararası itibara sahip bir ekip atama” vaadine fazla önem verilmemesi gerektiği belirtilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Yatırımcı aynı hataya düşmemeli. Başkanın ülkenin maliyesini yönetmek için “uluslararası itibara sahip bir ekip atama” konusundaki şüpheli vaadine de fazla önem vermemeliler.

Erdoğan, Türkiye’yi yükselen piyasa yatırımcılarının gözdesi olmaktan Venezuela ve Arjantin’le aynı seviyeye getiren saçma ekonomik fikirlerinden açıkça vazgeçene kadar, yaptığı her türlü atama sadece vitrin süsü olarak görülmelidir.”