Emine SONUGÜR / HAMBURG

Altona Museum'da sahnelenen “Oh Gott, die Türken Integrieren sich! - Aman Allah'ım, Türkler uyum sağlıyor" adlı oyun yoğun alkış topladı.

İlgi yoğun oldu ve salon doldu

“Theater Ulm” kurucusu Atilla Cansever ve ekibi sahne aldı. Oyun Türkçe-Almanca dilinde oynandı. Bezirksamt Altona und Nordkirche tarafından da desteklenen tiyatro Altona Müzesi'nde sahnelendi. Yoğun ilgiden dolayı salon tıka basa doldu ve yedek sandalyeler ilave edildi.

"Aman Allah'ım, Türkler uyum sağlıyor"

Türkiye’den Almanya’ya 60 yıl önce göçün başladığı ilk zamanlar çalışmak için gelmek isteyenlerin yaşadıkları konu edildi. Oyunda, Türkiye'den Almanya'ya gelmek isteyenlerin dişlerine, kilolarına, boylarına ve güçlerine kadar sağlık kontrollerinden geçirilerek seçilmeleri muhteşem bir performansla aktarıldı.

Hamburg: "Yumuşak Koca" tiyatro oyunu güldürdü Hamburg: "Yumuşak Koca" tiyatro oyunu güldürdü

İki ülke vatandaşları eleştirildi

Muhteşem oyunda Türkiye'den Almanya'ya getirilip ağır işlerde çalıştılanların gerçek hayat hikayeleri sahnelendi. Yıllar sonra Alman vatandaşlığına geçmeyi hak edenlerin yaşadıkları zorluklar yine Almanca dili, kültürü gibi kontrol edilirken, 'ben Almanya'ya geldiğimde Almanca kursu verilseyd böyle olmazdı' gibi eleştirilerde harika olduğu kadar komedi şeklinde sahneye uyarlanması hem duygulandırdı hem de kahkahalarla güldürdü.

Soru - cevapla son buldu

Atilla Cansever, Hatice Onar, Rüya Kahraman, Aylin Ergün, Arda Erdoğan, Murat Göktürk, ve Allan Ahmed'in rol aldığı oyun yoğun alkışlandı. Oyunun özeti sahnelendikten sonra göçün 60. yılı oyuncularla karşılıklı soru-cevap halinde tartışılarak son buldu.