Eyalet Meclisi’nde 5 milletvekiline sahip olan FDP Milletvekili Kemmerich, dün mecliste yapılan oylamada 90 milletvekilinin 45’inin oyunu alarak Thüringen Eyaleti’nin başbakanı seçildi.

Yeşiller ve SPD’nin desteğini alan Sol Partili aday Bodo Ramelow 44 oy alırken 1 milletvekili de çekimser kaldı. Seçimin üçüncü turunda ise CDU ve AfD milletvekilleri Kemmerich’i destekledi. 

Seçim sonuçlarının ardından Almanya'da tüm TV ve Radyo kanalları ile gazetelerde "Almanya için utanç günü" manşeti altında tartışmalar başladı. Meclisteki oylama sonrası yüzlerce gösterici "Naziler ile iş birliğine hayır" slogan ve pankartlarıyla Thüringen Meclisi önünde gösteri yaptı.

Siyasi yorumcular tarafından Meclisteki oylama sonuçlarının bir süre önce Thüringen'de bir mahkemem kararı ile faşist olarak tanımlanmasında suç unsuru yoktur denilen, Thüringen eyaleti AfD teşkilatı başkanı Björn Höcke'nin gizli bir plani olduğu ileri sürüldü. Diğer aday Bodo Ramelow'un (Sol Parti) ise şeffaf davranarak seçimdem günler öncesi SPD ve Yeşiller partisi ile eyalet meclisinde bir koalisyon anlaşması gerçekleştirdiğini kamuoyuna açıkladığına yer verildi.

Ekim'de yapılan eyalet seçimlerinde Sol Parti, %31 oy alarak meclise birinci parti olarak girmişti. Irkçı ve faşist AfD ise %23.4 oyla ikinci olmuştu.

YEŞİLLER: MECLİS FESHEDİLSİN

Yeşiller partisi eş güdüm başkanı Robert Habeck 'ayak oyunları sonucu' faşist AfD'nin planı ile başbakan seçilen liberal partili (FDP) Kemmerich'in istifa etmesini, bunun gerçekleşmemesi halinde ise,Thüringen Eyalet Meclisinin feshedilmeli istedi. Sol Parti, SPD ve Başbakan Merkel'in partisi CDU ise ( Thüringen eyaleti teşkilatının tersine) erken seçime gidilmesini istedi. Hükümetteki koalisyonun büyük ortağı CDU Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer yaptığı açıklamada, CDU Thüringen Eyalet Meclis Grubu’nun seçimlerdeki tutumunu yanlış bulduğunu belirterek, meclis grubunun CDU Genel Merkezi’nin tavsiyelerine, taleplerine ve ricalarına uymadığını ifade etti.

CDU Thüringen Meclis Grubu’nun aşırı sağcı AfD ile birlikte hareket etmesine tepki gösteren Kramp-Karrenbauer, bu durumdan temiz bir şekilde çıkmak için eyalette erken seçimin bir yol olup olmadığına bakmak gerektiğini kaydetti.

GÖZLER LİBERAL FDP'DE

Almanya'da iki gündür gözler uzun senelerdir liberal parti olarak bilinen, bazı basın ve siyasi çevrelerce Almanya'nın 'masonlar locası' olarak da değerlendirilen, büyük iş çevrelerinin desteklediği FDP'ye çevrildi.Thüringen’de AfD ve Sol Parti dışındaki partileri Kemmerich ile birlikte çalışmaya çağıran FDP lideri Lindner ise, bu birlikte çalışma yapılamadığında erken seçimin gerekli olabileceğini, şu anda buna gerek olmadığını kaydetti.