Mahkeme "Aile hayatına saygı hakkının" ihlaline karar verdi. AİHM Türkiye'yi Nuri Aktaş'a toplam 4890 euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Midyat'ın Yemişli köyü nüfusuna kayıtlı olan ve aynı zamanda İsviçre vatandaşlığı bulunan Nuri Aktaş 'Amno' sözcüğünü İsviçre'de olduğu gibi 'Aktaş' soyismi yerine kullanmak istedi. Nuri Aktaş Türkiye'deki nüfus kayıtlarında soyismini değiştirmek için 2005 yılında Midyat Asliye Hukuk Mahkemesin'de dava açtı.

Mahkeme, yaptığı inceleme sonucunda, Nuri Aktaş'ın talebini, Amno sözcüğü Türkçe olmadığı gerekçesi ile reddetti. Kararda Türkçe olmayan sözcüklerin soyadı olarak kullanılamayacağı belirtildi. Dava 2 defa Yargıtay'a da taşındı ancak temyiz ve karar düzeltme talepleri reddedildi.

Kararın iç hukukta kesinleşmesi üzerine Nuri Aktaş 4 Nisan 2007 tarihinde konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdı. Başvuruda "ayrımcılık yasağı" haklarının Midyat Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından ihlal edildiği öne sürüldü.

Euronews'in haberine göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 25 Haziran 2019 tarihinde 12 yılı aşkın bir süredir devam eden yargılama kapsamında "özel ve aile hayatına saygı hakkının" ihlaline karar verdi.

Bağlayıcı olan karar, Türkiye'de Türkçe kökenli olmayan soyadı değişiklik taleplerinin bundan böyle kabul edilmesi gerekeceği anlamına geliyor.