TÜRKIYE:
Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

-----------------------------------------


ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, yerli otomobilin Adana'da üretilmesi konusunda ısrarlı:


'En iyisini biz yaparız'


ADANA Sanayici ve İşadamları Derneği(ADSİAD) Başkanı Süleyman Sönmez, Türkiye'nin yerli otomobil üretimini Adana'da yapması konusunda ısrarlı olduklarını belirterek, "Fiat fabrikalarında üretilecek bir otomobil, İtalya'nın gölgesinde kalır. Fiat'ın bir modeli olarak algılanır" dedi.

Türkiye'nin kendi otomobilini üreterek, dünya otomotiv sektöründe iddialı bir yere sahip olabileceğini ileri süren Sönmez, "Şu anda dünyanın birçok ünlü markasına model üreten ve fabrikalarında görev yapan Türk mühendisleri var. Bu bilgi birikim ve becerileri kendi otomobilimiz için kullanmalıyız" diye konuştu.

'BAKAN'IN FİKİRLERİNE DE TERS'

Kamuoyuna duyurulan bu haberlerin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı'nın düşüncelerini de yansıtmadığını belirten Sönmez, şöyle dedi:

"Basından, yeri otomobilin şase ve motorunu Fiat'ın yapacağı haberlerini okuduk. Türk otomobil sanayi belirli bir konuma geldi. Biz kendi fikir ve becerilerimizi kullanarak üreteceğimiz yüzde 100 yerli otomobille, dünyada kabul görecek noktadayız. Fiat'ın fabrikalarında yerli otomobil üretimi, ülkemizi İtalya'nın gölgesinde bırakacaktır. Biz Adanalı işadamları ve sanayiciler olarak, tamamıyla yerli alınteri, bilgi ve tecrübesiyle üretilmesi gerektiğini savunmaktayız. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın bu konuda olağanüstü fikir ve düşünceleri var. Fiat önerisi Bakanımızın düşüncelerini yansıtmıyor."

'MARKA DEĞİL MODEL OLUR'

ADSİAD Başkanı Sönmez, Fiat'ın bazı modellerinin üretiminin durduğunu ve bu modellerinin yerine yerli otomobil üretilmesi düşüncesinin, ürünü marka değil, model haline getireceğini iddia etti. Türkiye'nin en kaliteli yassı çelik üretiminin Çukurova'da yapıldığına değinen Sönmez, Adana'da otomobil parçası üretiminde büyük bir sanayi oluştuğunu, yerli otomobil üretiminin Adana'da yapılması halinde, bu tecrübelerden yararlanılarak, dünya markası üretilebileceğini söyledi.


Can KÜÇÜKÖZKAN/ADANA,

CK(18.01.2012, FOTOĞRAF)


//////////////////


Karataş'ta ekilini alanlar sular altında kaldı


Çiftçi perişan


ADANA'nın Karataş İlçesi'nde şiddetli yağışlar, 10 köyde binlerce dönüm ekili tarım arazisini sular altında bıraktı. Drenaj kanallarının yetersiz kalması nedeniyle buğday ekili alanlar ve karpuz ekimi için hazırlanan arazileri su bastı.

Karataş'a bağlı Bahçe, Çakırören, Gölkaya, Küçük Karataş, Yemişli, Çukurkamış, Helvacı, Çimeli, Kesik ve Sirkenli köylerinde yaklaşık 50 bin dönüm tarım arazisinin sular altında kalması bölgedeki çiftçileri öfkelendirdi.

DSİ'nin yöredeki drenaj kanallarının temizliğini yapmadığını ve bu nedenle yağmur suyunun denize gidecek yol bulamadığı için tarım arazilerini bastığını öne süren çiftçiler, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'ndan yardım istedi.

DSİ'nin Karataş yolu köprüsündeki P2 motopompunun yetersiz kaldığını ve tahliye pompasının dahi sular altında kaldığını anlatan köylüler, 30 yıldır aynı sorunu yaşadıklarını, artık bu sıkıntılarının ortadan kaldırılması için çözüm bulunmasını istedi.

Yağmur ve taban suyu nedeniyle topraklarının çoraklaştığını dile getiren Yemişli Köyü sakinlerinden 69 yaşındaki Hacı Mehmet Sakar, "Buğday ekili 70 dönüm tarlam sular altında. Ürünlerimiz çürüyor. Bu sorunu 30 yıldır yaşıyoruz. Daha önceden arazileri zarar gören çiftçiler, DSİ aleyhine dava açıp, tazminat aldı. Ancak bir çok çiftçi, hakkını nasıl arayacağı konusunda bilgi sahibi değil. Bu nedenle çiftçi örgütlerinin de konuya duyarlı olmalarını bekliyoruz. Bakan Veysel Eroğlu'nun Karataş çiftçisini sahip çıkmasını bekliyoruz" diye dert yandı.


M. Sefa ÜNAL/KARATAŞ(Adana),

SÜ(BY)(18.01.2012, FOTOĞRAF)


//////////////////


AK Parti İl Başkanlığı'na atanan Ziyaeddin Yağcı'dan gövde gösterisi


ADANA'da AK Parti İl Başkanlığı'na atanan Ziyaeddin Yağcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla göreve geldiğini belirterek, eski 6 il başkanıyla birlikte basın toplantısı düzenledi.

İl başkanlığındaki toplantıya merkez Seyhan İlçe Belediyesi Başkanı Azim Öztürk, eski il başkanlarından Abdullah Doğru, Ömer Faruk Gerger, Mustafa Attaroğlu, Erol Çomu, Sebahattin Bekis, Kamil Yıldırım ile çok sayıda partili katıldı. Toplantının başında görevlendirme yazısını Kamil Yıldırım'dan alan Ziyaeddin Yağcı, il başkanlığına aday olanların kendisini aday gösterdiğini, bunun her partide olamayacağını söyledi.

İl başkanlığına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından getirildiğini belirten Yağcı, "Ankara'dan gelen 2 milletvekili arkadaşımız burada il başkanlığına aday olan arkadaşlarımız ile görüşmeler yaptı. Bu arkadaşlarımızın hepsi, benim il başkanı olmam durumunda destekleyeceklerini söylemişler. Ben 2007'de bir daha aday olmayarak makam mevki dönemini kapatmış, ancak siyasetten uzaklaşmamıştım. Arkadaşlarımızın bu desteği beni çok mutlu etti. Başbakanımız da beni görevlendirdiler" dedi.

BORCUMUZ VARSA ÖDENİR

Adana'da AK Parti'nin 9 il başkanı değiştirmesinin nedeni ve eski yönetimin yüksek miktarda borcu olup olmadığı sorulan Yağcı şunları söyledi:

"AK Parti 3 genel, 2 belediye seçimi geçirmiştir. Eski il başkanı arkadaşlarımızın bazıları bu görevler nedeniyle istifa edip aday oldular. Bazıları ise her ailede olacak durumlar nedeniyle ayrıldılar. Ancak biz eskiye değil, geleceğe bakıyoruz. Ayrıca eğer partimizin bir borcumuz varsa mutlaka ödenecektir. Bizim ilk hedefimiz, il yönetimini oluşturmak. Başbakanımızın talimatıyla göreve gelmiş durumdayım. Başbakanımız 2014 seçimlerinde büyükşehir ve ilçe belediyelerini alma talimatını verdi. Bunun için elimizden geleni yapacağız."


Murat KİBRİTOĞLU/ADANA,

MK(BY)(18.01.2012/FOTOĞRAF)


//////////////////


Vali Güzeloğlu : 'Dünya, Mersin'in tarım zenginliğinden faydalanmalı'


MERSİN Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, üretim cennetti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin 2023 hedefinde, tarım sektörünün göz ardı edilmeyeceğini, Mersin'in tarımsal zenginliğinin, hem Türkiye, hem de dünya tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Mersin İl Özel İdaresi koordinesinde Mersin ile İspanya'nın Murcia ve İtalya'nın Emilia Romagna kentleri ortaklığı ile yürütülen, Avrupa Birliği(AB) 7'nci Çerçeve Programı Bilgi Bölgeleri başlığı altında, AB fonlarıyla gerçekleştirilen Agforise Projesi'nin kapanış toplantısı Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nda (MTSO) yapıldı. Toplantıya Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Zahteroğulları, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Yücel ile projenin 13 ortağının temsilcileri katıldı.

21'inci yüzyılda tarım sektörünün öneminin arttığını belirten Vali Güzeloğlu, "İnsana dayalı ve toplumsal ihtiyacı karşılamayı amaçlayan, giderek daha stratejik ve önemli olduğu anlaşılan tarım alanında, dünyanın en önemli tarımsal merkezi olan Türkiye'nin, tarımsal gücünü nitelik ve değer boyutunda artırmak amacıyla, Agforise tarzı buluşmaların önemi büyüktür. Türkiye'nin her alandaki gelişmesini ve dünya ölçeğinde ortaya koyduğu performansını, tarım alanında yaşaması gerektiğine inanıyorum. Tarım, temel bir dönüşüm ve değişim eşiğinde bulunmaktadır. Dünya genelinde yaşanan ekonomik krize karşı, Türkiye'nin ortaya koyduğu duruşun, tarım sektöründe de gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ülkemiz, AB ile tam üyelik görüşmelerini sürdürürken, Türkiye'nin rekabetçilikte göz ardı edilmemesi gerekmektedir" dedi.


MERSİN,

ME(AŞ/CK)(18.01.2012, FOTOĞRAFLI)


//////////////////


Sınırdan geçişler azaldı


HATAY'ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan, 2011 yılında bir milyon 839 bin 711 kişi giriş-çıkış yaptı.

Suriye'de yaşanan olayları, giriş çıkış sayısındaki azalmanın en büyük nedeni ile gösterilirken, geçen yıl sınır kapısından 957 bin 715 kişinin giriş, 881 bin 991 kişinin de çıkış yaptığı bildirildi. Reyhanlı Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada da, 2011 yılında 5 bine yakın pasaport verildiği, günde ortalama 60-70 kişinin pasaport çıkartmak veya yenilemek için başvuru yaptığını belirtti. Emniyet Müdürü Aydın Yıldız, pasaport taleplerinin son aylarda düştüğünü, sebebinin ise, Suriye'de yaşanan olaylar olduğunu söyledi.


Ferhat DERVİŞOĞLU/REYHANLI(Hatay), DHA

FD(CK)(18.01.2012, FOTOĞRAF)


//////////////////


28 yıllık otogar tarihe karışıyor


OSMANİYE'de 28 yıl faaliyet gösteren eski otogarda, şehirlerarası otobüs terminalinin yeni yerine taşınmasının ardından yıkım çalışmaları başladı.

7 Ocak 2011'de açılışı yapılan yeni otogara tüm işyerlerinin taşınmasının ardından, eski otogarda yıkım çalışmalarına başlandı.

Belediyeye ait 5 bin 600 metre karelik alanda, yıkım işlemlerinin tamamlanmak üzere olduğu belirtildi. Belediye meclisinde, önümüzdeki aylarda alınacak kararla, eski otogarın içerisinde bulunan ve belediyeye ait olmayan 500 metre kerelik alanda istimlak çalışmasına başlanacağı kaydedildi.

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, bu alanda yeni bir belediye hizmet binası yapmayı planladıklarını belirterek, "Biz belediye hizmet binasını hükümet konağının hemen yanına yapmayı planlıyorduk. Bu konu ile ilgili ön çalışmalarımızı tamamladık. Ancak, Osmaniye'nin geneline baktığımızda, yeni belediye hizmet binasını şehrin batısına yapmanın, şehir merkezini kaydıracağını düşündük. Bu nedenle, şehir merkezimizin önemini kaybetmemesi için, belediye hizmet binasını eski otogarın yerine yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.


İbrahim EMÜL/OSMANİYE,

İE(CK)(18.01.2012, FOTOĞRAFLI)


//////////////////


THK Sportif Havacılık Kulübü Erciyes'te


TÜRK Hava Kurumu Sportif Havacılık Kulübü, 46 üyesiyle Erciyes kayak turu etkinliği gerçekleştirdi. Faaliyetlerini anlatan Üri, gelecek ay engelli çocukları yamaç paraşütü ile uçuracaklarını söyledi.

Hava şartlarının elverişsiz olması, kulüp üyelerinin motivasyonlarını etkilemedi. 5 saat süren yolculuğun sonunda, etkinliğe Erciyes'te start verildi. Kötü hava şartları, kar yağışı ve yoğun sis kayak yapmayı hobi haline getiren üyelerine engel olmadı. Üri, amaçlarının sadece spor faaliyeti olmadığını, gezi, eğlence ve doğa yürüyüşleriyle, bu işe gönül vermiş üyelerle, yeni katılmak isteyen gönüllüleri bir araya getirmek olduğunu söyledi.

Başkan Üri şubat ayında bir ilke imza atarak, Adana'daki zihinsel engelli çocuklara yamaç paraşütü yaptıracaklarını söyledi. Üri "Onları bir nebze olsun mutlu etmek, hayatın içinde olduklarını hissettirmek, görme, duyma ve down sendromu olan engelli çocuklarımıza yamaç paraşütünü tanıtmak ve sevdirmek arzusundayız" dedi. Üri, Adana'da yaşayan engelli çocukları ve ailelerini bu etkinliğe davet etti.


ADANA,

CK(18.01.2012, FOTOĞRAF)


//////////////////
En büyük müzik showroomu açıldı


ADANA'da, ünlü markaların ürünlerini bünyesinde bulunduran, kentin en büyük müzik showroomu görkemli bir törenle açıldı.

Kentin müzik ihtiyaçlarını karşılayacak potansiyelde bir müzik market açtıklarını belirten Elma Müzik İşletmecisi Ahmet Elma, "Müziğe yeni başlayanları bilgilendirme, profesyonel müzisyenlerin her türlü ihtiyacına ve arayışına çözüm bulma, müzikle hobi olarak ilgilenenleri ise, birbirinden çekici ürünleri sayesinde, birer müzik tutkununa çevirme hedefiyle yola çıktık" dedi. Balkan ve Mega Müzik gruplarının konser verdiği açılışa, Adana ve çevre illerden gelen sanatçılar katıldı. Enstrümanların başına geçen müzisyenler, her türlü ihtiyaçlarını karşılayacakları marketin açılışından memnun olduklarını belirtti.

Uygun fiyat ve hizmet anlayışıyla çok geniş kitlelere ulaşmayı hedeflediklerini belirten Elma, her yaştan müziksever ve sanatçılara hitap ettiklerini, havaların ısınmasıyla, Adanalılar için müzik etkinlikleri düzenleyeceklerini bildirdi.


(ADANA, DHA)

CK(OA)(18.01.2012, FOTOĞRAF)
Köylüye kaçak motorin satmak istediler


ADANA İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekiplerin düzenlediği operasyonda, köylülere kaçak motorin satmaya çalışan M.Y., 2 bin 100 litre mazotla yakalandı.

Kaçakçılık olaylarının önlenmesi kapsamında çalışmalarını sürdüren Jandarma ekipleri, Ceyhan İlçesi'nin Körkuyu Köyü çevresinde, minibüsle dolaşan M.Y.'nin çiftçilere kaçak motorin satmaya çalıştığı bilgisini aldı. Minibüsü durdurup inceleme yapan ekipler, 39 bidonda, toplam 2 bin 100 litre kaçak motorin ele geçirdi.

Gözaltına alınan araç sürücüsü M.Y., ifadesinin ardından, Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla, 'ön ödemeli para cezası' kesilmesinin ardından serbest bırakıldı.


ADANA,

FK (CK)(18.01.2012/FOTOĞRAFLI)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner71

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner14

banner58

banner61

banner27

banner59

'Kaybedersek ormana gömdüklerimizi çıkararak...
Akit TV ekranlarında yayınlanan 'Bilgi Savaşları' isimli programa katılan Prof. Dr. Ahmet Maranki,...

Haberi Oku