Alman kamu kanalı ZDF'te 3 Haziran günü ekrana getirlen programda, Türkiye istihbaratının faaliyetlerinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı 900 caminin önemli bir rol oynadığı vurgulandı. 

Alman kamu TV kanalı ZDF-zoom'de 3 Haziran günü yayımlanan 'Im Dienste Erdogans / Erdoğan'ın hizmetinde' başlığı altında Türk istihbaratı MİT’in Almanya’daki faaliyetleri ayrıntılı şekilde ekrana getirildi.

MÜLTECİ AİLEYE ÖNCE TEHDİT SONRA DAYAK 

Programda, darbe girişimi sonrası Türkiye'yi terketmek zorunda kalarak Kassel yakınlarındaki Wolfhagen'a yerleşen Gülen cemaati yanlısı bir ailenin 18 yaşındaki oğluna, DİTİB'e bağlı cami İmamı tarafından işbirliği teklifi yapıldığı, bunun reddedilmesiyle tehditlere maruz kalarak iki kişi tarafından dövüldüğü ve konunun yargıya taşındığı belirtildi.

DİTİB İmamlarının, Erdoğan’ın muhaliflierine ilişkin bilgileri direkt olarak konsolosluklara ve büyükelçiliğe aktardığını örneklerle anlatan programda, 2017 yılında bazı imamlara soruşturmalar açıldığını, ancak bir süre sonra dava dosyalarının kapatıldığı hatırlatıldı.

ALMAN İSTİHBARAT UZMANI: PARİS KATLİAMI MİT'İN İŞİ

Almanya'nın tanınmış istihbarat uzmanı Erich Schmidt-Eenboom da program için verdiği röportajda MİT’in Almanya’da en fazla örgütlü istihbarat örgütlerinden olduğunu belirterek, federal hükümetin sessizliğini eleştirdi. 

Schmidt-Eenboom 9 Ocak 2013 günü Paris'te üç Kürt kadın devrimcinin katledilmesinin de MİT’in işi olduğunu belirtti. Schmidt-Eenboom, federal hükümetin vatandaşlarını yeterince korumadığını belirterek “Türk devletine ve MİT’e açıkça ‘dur’ denilmeli ve "kırmızı çizgi" gösterilmeli. Bu olmadığı sürece Erdoğan karşıtları, Almanya’da kendilerini güvende hissetmez” ifadesini kullandı.

ESKİ SOLCU AKTİVİST: PARA İÇİN 4 YIL MİT'E ÇALIŞTIM

Programda uzun seneler Erdoğan karşıtı mücadelede aktif olarak yer aldığını ve daha sonra ise mücadeleden ayrıldığı belirtilen eski solcu aktivist konuştu. Almanya'nın güneyinde yaşadığı ve kumar hastası olduğu aktarılan kişi para için MİT'e çalıştığını belirtiyor. Programda şu an MİT'e çalışmadığına yer veren Erkan Aslan takma isimli kişi, MİT mensubu ile 4 yıl boyunca düzenli olarak haftada 2-3 kez pahalı restoranlarda buluştuğunu anlatıyor. Aslan, MİT'in "zayıf karekterli, paraya ihtiyacı olan ve mücadeleden kopmuş kişileri" tercih ettiğini belirtiyor. Aslan, ilişkide olduğu sol çevrelerden bilgi elde ederek nerede, ne türden etkinlik ve eylemlilkler olduğunu öğrenerek MİT'e ilettiğini belirtiyor. 

HAYKO BAĞDAT İÇİN ÜÇ SUİKAST TİMİ GÖNDERİLDİ

2016 darbe girişiminden bu yana Berlin'de yaşayan Kabaretist ve gazeteci Hayko Bağdat’a yönelik 4 yıl önce MİT kaynaklı bir suikast planına dikkat çekilen programda, Bağdat, bir gazeteci arkadaşının telefonla kendisini uyarması sonucu tehlikeden haberdar olduğunu aktardı. Avukat ile görüşerek durumdan polisi bilgilendirdiğini ifade eden Bağdat, üç ayrı suikast timinin yola çıktığı bilgisini Alman istihbaratının da tasdik ettiğini söyledi. Hala polis koruması altında olduğu belirtilen programda Bağdat'ın bir etkinlik sırasında çelik yelek ile sahne aldığı gösterildi.

Almanya'da Türk istihbaratı için casusluk davası başladı Almanya'da Türk istihbaratı için casusluk davası başladı

MEHMET S. TURGUT ÖKER'İ PKK'Lİ DİYE İHBAR ETTİ

HDP eski milletvekili Turgut Öker’e yönelik Türkiye’de açılan davanın NRW Eyaleti’nde (Moers) yaşayan Mehmet S. isimli bir muhbirin " Turgut Öker, PKK'li ve Bonn'da bir Türk bayrağını yaktı" şeklinde ihbarı ardından yapıldığı belirtildi. AABF Onursal Başkanı Turgut Öker'in avukatı Mahmut Erdem'in yorumuna yer verilen programda Erdem, Mehmet S.'in Almanya’da yaşayan Öker'i fişlemesinin Alman yasalarına göre suç olduğuna dikkat çekti. Programda konuşan Öker ise, gençlik yıllarından bu yana Alevilerin mücadelesi ile ilgilendiğini ve PKK'li olmadığını, Türk bayrağını yakmadığı gibi Türkiye'nin ve Türklerin de düşmanı olmadığını açıkladı.

Öker gibi çok sayıda Kürt aktivist ile Erdoğan rejimini sosyal medya platformlarında eleştiren kişiler hakkında Almanya’da MİT’in faaliyetleri sonucunda Türkiye’de davalar açıldığı, hatta bazıları hakkında hapis cezalarının verildiği ifade edildi.

Programda Erdoğan'ı destekliyor iddiasıyla Alman hükümetini sert dille eleştiren Sol Parti Federal Parlamento milletvekili Sevim Dağdelen'e de yer verildi. Dağdelen'in Ankara'nın hedef tahtasında olduğu ileri sürülerek, Berlin'de polis korumasında yaşamak zorunda kaldığı belirtildi.