13 Ekim 2015 yılında kızıyla mülteci olarak Almanya’ya gelen Fehmi Doğan, yüzde 83 (% 83) oranında engelli kimliğine ve Refakatçı kartına sahip.

Almanya’ya gelme nedeni: 18 yaşındaki kızını babası yaşında bir adama vermemek için uzun mücadeleler sonucunda mültecilik için yollara koyulmuştur.

2011 yılından itibaren kızı için mücadele eden Fehmi, sonuçta kafasında 4-5 dikiş, göğsünde bir yarayla, evini ve arabasını satarak kızıyla birlikte kendini Almanya’ya zor atar.

Almanya’da da rahat yoktur ona. Yetkililer onu kızından yani refakatçısından ayırıp Türkiye’ye gönderilmesine karar verirler.

Kendisine bakacak yakın bir akrabası, daha da önemlisi Türkiye'de can güvenliği olmamasına rağmen, Federal Göçmenler ve Mülteciler Dairesi (BAMF), insani gerekçeleri ve uluslararsı hükümleri görmezden gelerek onu adeta ölüme gönderiyor.

Gözünün biri, sağ kulağı işlevsiz. Koku, tat alma duyuları çalışmıyor. En önemlisi de yüzü felçli ve konuşma engelli. Strese girdiğinde elinde bir şey tutamıyor. Alman yetkililer ise ilginçtir doktorların verdiği bu durumu tespit eden raporlara itibar etmiyorlar.

Fehmi Doğan ile Weißenfels'deki aynı mülteci kampında kalan Mersin 68'ler Derneği eski Başkanı Selçuk Şahin Polat ise şunları ifade etti: "Başta İnsan Hakları Dernekleri ve mülteci haklarını savunan kurumlar ile siyasi partiler olmak üzere konuya duyarlı olan herkesi, Fehmi Doğan için verilen "Almanya'yı terk et" kararına karşı harekete geçmeye çağırıyorum."

İşte Fehmi Doğan'ın Almanya'dan sınırdışı işlemlerinin gerçekleşmesi için TC.Berlin Büyükelçliğine yönelik gönderilen mektup:

Mektupta, "Fehmi Doğan'ın Almanya'da ikametgahı için pasaporta ihtiyacı vardır şu anda ise sadece ehliyeti bulunmaktadır" şeklindeki yetkili kurumun mektubu.

Kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu yakalandı Kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu yakalandı

İrtibat için TEL: 152 220 483 25