Sanatçı Özcan Süer'in 50. sanat yılı kutlandı Sanatçı Özcan Süer'in 50. sanat yılı kutlandı

Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan'ın adalet arayışını anlatan Kutlu Esendemir'in "Yokluk" belgeseli, Sınır Tanımayan Gazetecilerin organizasyonuyla 14 Eylül'de Berlin'de gösterilecek.

14 Eylül Pazatesi günü saat 20: 00'da Berlin'de bulunan açık hava sineması Freiluftkino im FMP1'de gerçekleştirilecek olan gösterim ve panele, Kutlu Esendemir'in yanı sıra, yazar Aslı Erdoğan ve gazeteci Metin Cihan da konuşmacı olarak katılacaklar. Panelin moderatörlüğünü ise RSF Basın Danışmanı Anne Renzenbrink üstlenecek.

Giresun’un ilçesi Eynesil’de, Rabia Naz adında 11 yaşında bir kız cocuğu, 12 Nisan 2018 tarihinde evinin önünde ağır yaralı halde bulundu. Kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Olay sonrası yapılan ilk açıklamalara göre Rabia Naz’a araba çarpmış ve sürücü küçük kızı bırakıp kaçmıstı. Ancak daha sonra yetkililer, Rabia Naz’ın kendisini evinin çatısından attığını, olayın intihar olduğunu beyan ettiler. Soruşturmanın akışı bir anda değişmişti.

Rabia Naz'ın babası bu açıklamayı kabul etmeyerek olayı araştırmaya başladı. Elde ettiği deliller, AKP’nin ilçedeki belediye başkanının yeğeninin bu suça dahil olduğuna işaret ediyordu. 

Gazeteci Kutlu Esendemir'in, "Rabia Naz'a ne oldu?" sorundan yola çıkarak hazırladığı "Yokluk" adlı belgeselin ilk gösterimi, Berlin'de yapılacak. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün (RSF) organize ettiği gösterimin ardından ayrıca "Yolsuzluk, Örtbas ve Tutuklamalar- Türkiye'de Basın Özgürlüğü'nün sınırları" isimli panel de gerçekleştirilecek.

Belgeseli göstermek isteyen kurumların “[email protected]” adresiyle iletişime geçebileceği belirtildi.