Van'da 9 Kasım 2011'de meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Bayram Oteli'nde hayatını kaybeden DHA muhabiri arkadaşlarımız Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir'in avukatları yeniden Van'a gelerek soruşturmanın derinleştirilmesi ve hasar tespit çalışmasının yetersiz olduğunu belirterek suç duyurusunda bulundu. Soruşturmaya müdahil olan 23 avukatı temsilen gelen avukatlar Erbay Yücak ve Alp Tekin Ocak, Adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Avukat Erbay Yücak, KTÜ'den 4 kişilik bir heyetin savcılık tarafından bilirkişi olarak atandığını belirterek, bunun da yetersiz olduğunu söyledi.

HASAR TESPİTİ ÖZENLE YAPILMADI

Avukat Yücak, savcılık tarafından bilirkişi heyetine sorulan soruları da yetersiz bulduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Bilirkişi heyetinde sadece inşaat mühendisleri değil, jeolog, jeofizikçi ve şehir plancısı da bulunmalı. O yüzden de bu soruların genişletilmesinin bütün sorunluların yargılanması açısından önemli olduğu kanaatindeyiz. Bilir kişi incelemesinin heyetinin genişletilmesi ve sorulacak soruların artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Esas olarak bir binanın neden yıkadığının araştırılması soruşturma konusu ediliyor. Bu bina birinci depremde değil ikinci depremde yıkıldı. Birinci depremden sonra yapılmış olan hasar tespit çalışmalarının yetkililer tarafından gerekli özenle yapılmadığı kanaatindeyiz. Bunun da soruşturmaya dahil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda biz bunun taksirle değil de ihmal nedeniyle işlenmiş icrai bir suç olduğunu düşünüyoruz. Savcılığa bu doğrultuda hazırladığımız geniş ayrıntılı bir dilekçe verdik. Olayın bu gözle de görülmesini ve değerlendirmesi gerektiği kanaatindeyiz. Çünkü birinci depremle ikinci deprem arasında 14 gün olması, bu arada Başbakan yardımcısı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Van Valisi'nin beyanatları var. Hasar tespitlerinin yüzde 90'nın bittiğine dair. Bu otel de konut değil aynı zamanda hasar tespitinde öncelikli olması geren yerlerden biri. Dolayısıyla ortada elaman eksikliği gözükmüyor."

Avukatlar Yücak ve Ocak daha sonra Adliye binasına girerek Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri Güler ile görüştü.