YAŞAM:
Siyah tarihinin devrimci ayı -Mumia Abu Jamal
Kuşkusuz, Martin Luther King’in “Washington’a Yürüyüş” adlı destansı konuşması, siyah beyaz flu bir videodan ve başka bir dönemin sadece sembolü olan “Şükürler olsun Ya Rabbim! Sonunda hepimiz özgürüz!” (Siyah Amerika'nın büyük kısmının gerçek durumu açısından rahatsız edici ve ironik) temel sloganı ile birlikte gösterilecektir.

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi’nin ilk (ve belki de tek) siyahî hâkimi Thurgood Marshall’ın son basın toplantılarından biri olan videonun gösterimi her zamanki gibi yapılmayacak. O şimdi güçsüz ve hasta ama akıl sağlığını koruduğunu ilan etmek için “ben hala özgür değilim” diyebilir.

Milyonlarca siyah Amerikalı için Siyahların Tarihi Ayı, simgesel olarak bir zenginlik içerse de; bunaltıcı işsizliğin, intihar ettiren iğrenç hacizlerin, kudurmuş polis terörünün, eğitim namına pek bir şeyin olmadığı devlet okullarının bulunduğu ve Amerikan tarihinde siyahların belki de en yüksek hapsedilme oranlarının olduğu bir zamanda, bizim kolektif varlıklarımızın tarihteki en büyük kaybının ortasında geliyor.

Biz Siyahların Tarihi Ayı’nı aslında, o 1920’li yıllarda, “Siyah Tarihi Haftası” önerisini getiren, siyah tarihçi Carter G. Woodson’un inatçı kalıcılığı ve 1960’lı yılların Siyah Özgürlük Hareketi nedeniyle elde etmeyi başardık.

Eğer anneler, büyükanneler ve daha sonra okul çocukları Kral’ın izinden gitmeseydi, tarihi bir anekdot olma dışında onun adını asla bilemezdik. Çünkü takipçileri olmaksızın hiçbir hareket var olamaz ve böylece herhangi bir ilerleme de olmaz.

Büyük devrimci Marksist tarihçi, CLR James, başyapıtı Siyah Jakobenler, Haiti Devrimi Tarihçesi’nde, General Toussaint L'Ouverture de dâhil olmak üzere, Devrime defalarca ihanet etmeye çalışanlara, liderliğin nasıl olduğunu gösterdi. Amansız iki kuvvet karşı karşıya geldiler: Irkçı ve inatçı Napolyon’un (köleliği dayatan) Fransız hükümeti ve Devrimi ileriye taşımak isteyen militan siyah askerler.

Sonuç? İnsanlar genellikle liderlerinin istediğinden daha hızlı ve daha ileri giderek kendi kitle hareketleri içinde tarihi yaparlar. Kitleler devrimlerini yaparlar ve savunurlar -pek çok durumda kendilerini, içgüdüleriyle ihanete götüren “liderlerine” karşı.

James, Siyah Jakobenler’in birçok baskısından birinin önsözünde bize hatırlatıyor, “...Devrimi yapanlar kölelerdi. Köle liderlerinin çoğu okuma yazma bile bilmezlerdi.” (James xvi)

Ancak, onlar mücadele etmeyi biliyordu, bunda hiçbir şüphe yok.

On binlerce Afrikalı kendi zincirlerini kırdı. Beş parasız, aç ve kölelik felaketi tarafından damgalanmış olsalar da köleliğin savunucuları Fransa, İngiltere ve İspanya’ya karşı özgürlükleri için silahları ve mücadele isteğini buldular. Ve hepsini yendiler çünkü onların özgürlük açlığı her şeyden daha güçlüydü. HER ŞEYDEN.

Bunu yaparak dünya tarihini değiştirdiler.

Onlar, Amerikan İmparatorluğu'nun Fransız hayallerini paramparça ettiler ve Napolyon’dan Louisiana’nın satın alınmasından sonra ABD’nin büyüklüğünün iki katına çıkmasına olanak sağladılar.

Ayrıca, antik veya modern tarihte hiçbir köle ordusunun asla yapmadığı bir şeyi yaptılar. Onlar bir imparatorluğu bozguna uğrattılar.

Siyahların Devrimci Tarihi ve Siyahların Tarihi Ayı süresince hatırlanmayı hak ediyorlar…

[Zapatendo.wordpress.com’daki İspanyolcasından Atiye Parılyıldız tarafından çevrilmiştir] sendikaorg
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner71

banner62

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner14

banner58

banner82

banner27

banner59

banner81

Avustralya iki milyona yakın kedi öldürecek!
Avustralya hükümeti, 2015 yılı içerisinde aldığı, beş yıl içinde başıboş gezen 2 milyon kediyi ortadan...

Haberi Oku