Öne Çıkanlar Doğan geçen sırasında ilgili Tutuklu

Bu haber kez okundu.

Almanya Başbakanı 'Angela M.’nin İlk Yaşamı'

Almanya’da Başbakan Angela Merkel hakkında piyasaya çıkan yeni bir kitap şu sıralar kendinden sıkça söz ettiriyor. “Angela M.'nin İlk Yaşamı” adlı kitapta, yıkılan Alman Demokratik Cumhuriyeti’nde dünyaya gelmiş olan Merkel’in, gençlik dönemlerinde bu ülkede yapmış olduğu kariyerden son derece eleştirel bir şekilde söz ediliyor.

Her ne kadar Merkel açısından çok olumlu olmayan bu kitabın bazı bölümlerindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı söylense de genel seçim öncesinde kitabın doğuracağı ilginin büyük olacağı konusunda herkes hemfikir.

Georg Reuth ve Günther Lachmann adlı yazarlar kitapta, Merkel'in iktidarda Almanya Sosyalist Birlik Partisi'nin olduğu Alman Demokratik Cumhuriyeti döneminde, partinin "FDJ" adlı gençlik örgütünün “ajitasyon ve propaganda” bölümünde görev yaptığı iddia ediliyor.


'Angela M.'nin İlk Yaşamı' (ortada) öncesinde Merkel'in diğer biyografi kitaplarında da komünist gençlik örgütündeki görevi konusuna yer verildiği getirilen eleştiriler arasında
'Açık bırakılan noktalara ışık tuttuk'

Kitabın yazarlarından Lachmann, DW’ye yaptığı açıklamada, 336 sayfalık kitapta şimdiye kadar Merkel’ın biyograflarının açık bıraktıkları noktalara ışık tutulduğunu belirtiyor. Hükümet sözcü vekili Georg Streiter, 2005 yılında yayımlanan “Benim Yolum” adlı biyografide, Merkel’in komünist gençlik örgütündeki görevi konusuna yeteri kadar açıklık getirdiği görüşünü savunuyor. Şimdiki kitabın yazarlarından Lachmann ise bu görüşte değil.

Lachmann “Orada Merkel, ajitasyon ve propaganda görevi yapıp yapmadığını hatırlamadığını söylüyor. Bizim iddiamız ise böyle bir görev yaptığı şeklindedir. İki de görgü tanığımız var. Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin Bilimler Akademisi’nde FDJ sekreteri olarak görev yapan bu iki kişi Merkel ile sıkı işbirliği ve yakın ilişki içinde olmuşlar. Her ikisi de Merkel’in ajitasyon ve propaganda bölümü sekreteri olduğunu doğruluyorlar” şeklinde konuşuyor.

Kitapta bir iddiaya daha yer veriliyor. Bugün Almanya Başbakanı olan Angela Merkel’in o dönemde İşyeri İşçi Sendikası’nda (BGL) gençlik çalışmasından sorumlu olarak görev yaptığı kaydediliyor.

Berlin Hür Üniversitesi'nde Alman Demokratik Cumhuriyeti'ndeki sistemin nasıl işlediğini araştıran bir projenin başkanı olan Klaus Schroeder

'Hiçbir şey ifade etmez'

Peki, yıkılan Alman Demokratik Cumhuriyeti’nde, partinin gençlik örgütü Hür Alman Gençliği FDJ'de sekreter olmak ne anlama geliyordu ve o dönemdeki politikalara nasıl bir etkisi vardı? Berlin Hür Üniversitesi'nde Alman Demokratik Cumhuriyeti'ndeki sistemin nasıl işlediğini araştıran bir projenin başkanı olan Klaus Schroeder, DW'ye bu konuda şunları söyledi:

“FDJ üyeliği ve örgütte görev üstlenmiş olmak hiçbir şey ifade etmez. Orada herhangi bir konuda angaje olma zorunluluğu vardı, bu elbette FDJ çatısı altında da olabilirdi. FDJ sekreteri deyince, akla hemen bu işin başında sanki küçük Göbbelsler varmış gibi bir şey geliyor. Gerçekte gençlik örgütünün sadece bir takım bildirgeleri öğrencilere ulaştırmak, toplantılar organize etmek gibi görevleri bulunuyordu. Tabii münferit durumlar farklı olabilir ancak genelde bunlar basit işlerdi.”

Araştırmacı Klaus Schroeder, “Merkel'in ideolojisinin ve siyasî faaliyetinin doğru tahlili için önemli olan, onun diğer iki milyon Doğu Alman vatandaşı gibi Almanya Sosyalist Birlik Partisi'ne üye olmamış olmasıdır” diyor.


Almanya başbakanı gençlik yıllarında (2. sırada ortada)

 


'Örtbas etmeye çalışması önemli'

Sonuç olarak bu, Merkel açısından ne anlama geliyor, Merkel üstlendiği görevlerde neler yapmıştır, yaptığı işlerin diğer insanlara ne gibi etkisi olmuştur, bu konuda “Angela M.'nin İlk Yaşamı” adlı kitabın yazarları da okuyucuyu aydınlatmıyor ve bu sorulara yanıt getiremiyorlar. Yazarlar, aslında doğrudan başbakanın kendisinden açıklama almak istediklerini vurguluyorlar ve geçmiş dönemde üstlendiği görevlerden çok, bu gerçeği örtbas etmeye çalışmasının önemli olduğunu belirtiyorlar.

Angela Merkel ise yaptığı güncel bir açıklamada, Alman Demokratik Cumhuriyeti'ndeki geçmişine ilişkin sakladığı bir şey olmadığını ama kendisine soru yöneltilmediği için bazı şeyleri anlatmamış olabileceğini belirtmişti. Merkel hakkında bir biyografi kaleme alan Jacqueline Boysen bu konuda şunları söylüyor:

“Bir keresinde (şimdi lideri olduğu) Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi'nin gençlik örgütü önünde yaptığı bir konuşmada çok açık bir biçimde Alman Demokratik Cumhuriyeti dönemindeki bir hikâyeyi anlatmaya çalışmıştı. Çok farklı ve ilginç bir hikâye değildi bu. Buna rağmen tamamen yanlış anlaşıldı! İşte sanıyorum bu olaydan sonra geçmişe dair anlatacağı şeyler olsa bile, bunları anlatmakta çekingen davranmaya başladı.” ©DW


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner70

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner82

banner27

banner59

banner81