Yoğun katılımın olduğu ve dostluk mesajlarının verildiği programın açılışını Yalova Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği Başkanı Şemsettin Gürtekin yaptı. Kısa bir konuşma yapan Başkan Gürtekin, “Türkiye-Azerbaycan arasındaki bu kardeşlik ilelebet devam edecek. Cenabı Allah kardeşlerimizle kavuşmamızı bize nasip etti. Bir gün Yalova’ya sözüm var. Azerbaycan bayrağı Karabağ semalarında dalgalandığında, burada düğün yapacağız” dedi.

Azeri-Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı'da gecede konuşma yaptı. Yalova’da bulunmaktan dolayı memnuniyetini dile getiren Başkan Rüztemhanlı, “Azerbaycan ve Türkiye olarak biz bir millet iki devletiz. Tüm Türkiye Cumhuriyeti devletleri de inşallah böyle organizasyonlar yaparlar. Böyle bir gece sizleri şaşırtmasın. Biz zaten dostuz, kardeşiz. Bugün dünyanın üzerimizde oynadığı oyunlara önlem almak, bir millet olduğumuzu göstermek için böyle bir organizasyon yapıldı” diye konuştu.

BİR MİLLET VE BİR DEVLET OLARAK GÖRÜYORUZ

Dünya Azerbaycanlılar Kongresi Başkanı ve Azeri Milletvekili Sabir Rüstemhanlı yaptığı konuşmada, “Azerbaycan bir yer adı ama millet olarak biz Türk’üz. Burada bir anlaşmazlık olmasın. Biz her zaman Türk olarak kalmaya devam edeceğiz. Bu iki dev bayrak hep dalgalanacak. Ulu Önder Atatürk 1932 yılında Sovyetler Birliği dağılacak altından Türk Cumhuriyetleri çıkacak, buna hazırlıklı olmalıyız demişti. 1991 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan bağımsızlığına kavuştu. Biz Azerbaycan’la Türkiye’yi komşu olarak görmüyoruz. İki ülkenin geleceğini bir devlet olarak görüyoruz. Bir millet iki devlet yok. Bir millet ve bir devlet olarak görüyoruz. İnşallah bu olacak çünkü milletin isteği bu” dedi. 

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Türk milletinin tarih boyunca hiç zulüm yapmadığını dile getirip, “Atilla ile korkusuzluğun heykelini, Mevlana ile gönül sultanlığının heykelini, Alpaslan’la adil devlet yönetiminin, Farabi ile bilimin heykelini dikmişiz. Böyle bir milletin hiçbir zaman faşizme temayül etmesi mümkün değildir. Biz milletimizi severiz, biz milliyetçiyiz. Toprağımızda yaşattığımız her milleti hep kendimizden bilmişiz. Bazen bu asaletimiz, bazen kardeşlerimizin sorunlarını unutmak gibi bir zafiyeti beraberinde getirmiş. Azerbaycan’da yaşanan soykırımı dert etmemiz gerekmiyor mu? Çin zulmü altında ezilen Doğu Türkistan’ı sorun etmemiz gerekmiyor mu? Üsküp’te sıkıntı içinde olan, Kerkük’te unutulmaya yüz tutma gayreti içinde olan soydaşlarımızı hatırlamamız gerekmiyor mu? Biz büyük bir milletiz ama kardeşimizi unutmak bu büyüklüğe sıkıntı getirir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından gecede Azeri Sanatçılar Tuna Güvenç ile Cavit Tebrizli konser verdi. Yalova Kuzey Kafkas Kültür Derneği’nin Kafdans ekibi yaptığı gösterilerle adeta büyüledi. Dostluk gecesine katılan vatandaşlar, gönüllerince eğlendi.SG (RT)