Almanya’da Birleşmiş Hizmetliler Sendikası (Verdi-Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft ) yeni tip koronavirüs aşısının huzurevlerinde ve kreşlerde zorunlu hale getirilmesine karşı açıklama yaptı.

Birleşmiş Hizmetliler Sendikası (Verdi) Başkanı Frank Werneke, 15.11. Pazartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, sağlık ve kreş gibi alanlarda aşılanma oranının nüfus ortalamasına göre oldukça yüksek olduğunu belirterek, “Şimdi aşı zorunluğu üzerine düşünülüyorsa bu önemli ölçüde daha fazla insanın aşılanmasına değil, insanların işlerinden ayrılmasına neden olur. Bu da bu alanlarda personel eksikliğine yol açar” değerlendirmesinde bulundu.

Frank Werneke, daha önce aşı zorunluluğu getirilmeyeceği sözü verilmesinden dolayı siyasetin inandırıcılığını da kaybedeceği uyarısında bulundu.

MERKEL UYARDI: YOĞUN BAKIM KAPASİTESİ DOLMAK ÜZERE

Kobani: 'Saldırganın üç kardeşi IŞİD için savaşırken öldü' Kobani: 'Saldırganın üç kardeşi IŞİD için savaşırken öldü'

Zorunlu aşı tartışmaları tartışılırken Almanya Başbakanı Angela Merkel, Erfurt kentinde katıldığı bir etkinlikte, açıklanan yüksek vaka ve ölüm sayıları ile hastanelerdeki doluluk oranına atıfta bulunarak "Pandeminin Almanya'da şu anki durumu dramatik. Dördüncü dalga ülkemizi tüm şiddeti ile vuruyor" ifadelerini kullandı. Merkel, koronavirüs salgınından em ağır etkilenen bölgelerde, diğer hastalıklardan muzdarip kişiler de dahil, hastaların hepsine bugün itibarıyla en iyi sağlık hizmetinin verilemez hale geldiğini dile getirdi.

Almanya'da bugünlerde kurulmaya çalışılan yeni koalisyon hükümetinin taraflarına da uyarılarda bulunan Merkel, "Almanya'da şu an, benim yönetimimde geçici bir federal hükümetin iktidarda olması ya da yeni bir hükümetin kurulması için görüşmelerin yapılıyor olması virüsün hiç umrunda değil" diyerek tüm federal ve eyalet yetkililerinden, belli sayısal eşiklerin derhal tespit edilmesini ve o vaka sayılarına ulaşıldığında önceden belirlenen tedbirlerin yürürlüğe sokulmasını istedi. Başbakan Merkel ayrıca, "Yoğun bakım ünitelerimiz dolduktan sonra harekete geçmek bir felaket olur" dedi.