Bilim insanı Uğur Şahin Bild am Sonntag'a konuştu. Şahin, "Gripte olduğu gibi yılda bir kez aşı yapılması yeterli olacaktır" dedi.

"Katar’da futbolun iki değişik yüzü ortaya çıktı" "Katar’da futbolun iki değişik yüzü ortaya çıktı"

Uğur Şahin, koronavirüs aşısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Şahin, yılda kaç kere koronavirüs aşısı olunabileceği ile ilgili çarpıcı açıklamada bulundu.

Almanya'nın en çok okunan bulvar gazetesi Bild' konuşan Şahin, “Yapılan çalışmalara ve İsrail, Birleşik Krallık ve ABD’deki geniş kapsamlı verilerden anladığımız kadarıyla bildiğimiz bazı şeyler var. Aşının etkisi dördüncü aydan sonra azalmaya başlıyor ve altıncı ayda bu azalış hız kazanıyor. İkinci olarak da bu aşı ağır hastalığın önüne geçiyor. Covid-19 aşısı olanlar bu hastalığı daha hafif atlatıyor” dedi.

Uğur Şahin, yakın zamanda yapılan çalışmalarda koronavirüs aşısının ağır hastalıklara karşı 9 ay boyunca koruma sağladığını ve hastaneye yatış oranını azalttığını söyledi. Alman bilim insanı Şahin, “Yaşlılarda ve daha önce hastalık geçirmiş kişiler Covid-19’u ağır geçirebilir” dedi. 

Şahin, “Yaptığımız araştırmalarda ve gerçek verilerde üçüncü doz takviye aşıların sadece tam koruma sağlamadığını aynı zamanda bağışıklık yanıtını da artırdığını ortaya koydu. Yetişkinlerde Covid-19 hastalığı 20 kat daha az meydana geliyor. Bir taraftan üçüncü doz aşı hastalığa karşı koruma sağlarken diğer taraftan da hastalığın yayılmasını ve daha sonra sorun çıkarması muhtemel varyantların oluşmasını engelliyor. Bu durum kış döneminde çok önemli” dedi.

Üçüncü doz aşının ne zaman yapılması gerektiğini de söyleyen Şahin.“Bizim aşımıza şu an iki doz olarak onay verildi. Önemli olan üçüncü doz aşının korumayı tekrar artırdığıdır. İki doz aşıdan sonra korumanın daha uzun sürmesini bekliyoruz ve gripte olduğu gibi yılda bir kez aşı yapılması yeterli olacaktır. Fakat şu an elimizde dördüncü doz koronavirüs aşısının ne gibi etkileri olacağı ve ne zaman yapılması gerektiğine dair bir araştırma yok. Şu an yeni varyantlardan endişe etmiyoruz ve Covid-19’a karşı korumayı tekrar yüzde 95’lere çıkarabileceğimizi biliyoruz” ifadesini kullandı.